D

2026/10/21

Laatste bedrijfsnieuws over D

Draagbare Airconditioner Koelcapaciteit Uitgelegd: BTU, Ingangsvermogen en Luchtstroom

Drie getallen verschijnen op elk specificatieblad van een draagbare airconditioner, en ze worden routinematig behandeld alsof ze hetzelfde beschrijven: koelcapaciteit in BTU per uur, ingangsvermogen in watt, en luchtstroom in kubieke meter per uur. Dat doen ze niet. Eén meet warmte die uit de kamer wordt verwijderd, één meet elektrische energie die uit het stopcontact wordt getrokken, en één meet het volume lucht dat door de kast wordt geduwd. Ze verwarren leidt tot overdreven winkelvermeldingen of tot offertes die niet regel voor regel kunnen worden vergeleken.

Dit artikel scheidt de drie hoeveelheden, levert de conversiefactoren die nodig zijn om offertes van verschillende fabrieken te normaliseren, en laat zien waar de getallen ophouden uitwisselbaar te zijn.

1. Drie Getallen, Drie Verschillende Fysische Hoeveelheden

Koelcapaciteit is een energietarief: joules per seconde, uitgedrukt in BTU per uur of in kilowatt. Ingangsvermogen is ook een energietarief, maar gemeten aan het stopcontact, en het is altijd kleiner dan de koelcapaciteit in een werkende dampcompressiemachine. Luchtstroom is een volumetarif en zegt niets direct over warmte, alleen over hoeveel lucht langs de spoel gaat en hoe ver de uitblaasstraal zal werpen.

HoeveelheidTypische eenheidWat het meetHoe het wordt vastgesteld
KoelcapaciteitBTU/u of kWWarmte verwijderd uit de luchtstroom per uurEnthalpie-ruimtetest volgens EN 14511, ASHRAE 128 of DOE 10 CFR 430
IngangsvermogenW of kWElektrische energie verbruikt bij nominale omstandighedenVermogenanalysator tijdens dezelfde capaciteitstest
EER / COPW/WCapaciteit gedeeld door ingangsvermogenBerekend uit de twee bovenstaande cijfers
Luchtstroomm³/u of CFMVolume lucht dat per uur wordt verplaatstNozzle of Pitot-traverse, bij elke ventilatorsnelheid
GeluidsniveaudB(A)Geluidsdruk op een opgegeven afstandEN 12102 of ISO 3741, vrij veld, meestal 1 m

Alleen de eerste rij is standaard vergelijkbaar tussen leveranciers. Twee fabrieken kunnen beide "12.000 BTU" afdrukken, terwijl ze meten volgens verschillende normen bij verschillende omgevingstemperaturen.

2. BTU per Uur en de Metrieke Equivalenten

Eén BTU is de warmte die nodig is om één pond water met één graad Fahrenheit te verhogen, ongeveer 1.055 joules. In airconditioning is de eenheid altijd BTU per uur, en de onderstaande conversies zijn nauwkeurig genoeg voor specificatiewerk:

  • 1 kW koeling = 3.412 BTU/u
  • 1 BTU/u = 0,2931 W koeling
  • 1 ton koeling = 12.000 BTU/u = 3,517 kW
  • 1 kW = 1.000 W; 1 kW = 860 kcal/u
Nominale capaciteitkW (koeling)TonnenTypisch productniveau
5.000 BTU/u1,47 kW0,42Mini- en campingunits
7.000 BTU/u2,05 kW0,58Kleine slaapkamer
9.000 BTU/u2,64 kW0,75Slaapkamer, studio, klein kantoor
12.000 BTU/u3,52 kW1,00Woonkamer, open studio
14.000 BTU/u4,10 kW1,17Grote kamer, kleine werkplaats
16.000 BTU/u4,69 kW1,33Open commerciële ruimte

Een apparaat geadverteerd als "3,5 kW" kan een echt 12.000 BTU model zijn bij 3,517 kW of een 11.900 BTU model bij 3,49 kW. Vraag naar het ruwe testcijfer en de standaard, niet naar het afgeronde cijfer.

Bruto capaciteit en geleverde capaciteit zijn niet hetzelfde getal

Single-duct draagbare units trekken condensor koellucht uit de kamer en voeren deze naar buiten af. De verplaatste lucht wordt vervangen door infiltratie op buitentemperatuur, wat extra belasting terug in de ruimte brengt. Bruto capaciteit gemeten zonder rekening te houden met dit (ASHRAE 128-stijl) is hoger dan het seizoensgebonden aangepaste Amerikaanse labelcijfer (DOE SACC), en beide verschillen van de EN 14511-rating die wordt gebruikt voor het Europese energielabel. Het verschil loopt vaak op tot 20-30% in een heet klimaat, daarom kan een apparaat dat eerlijk is beoordeeld op 9.000 BTU SACC op het blad van een concurrent verschijnen als 12.000 BTU.

3. Ingangsvermogen, EER en Wat het apparaat kost om te draaien

EER is de eenvoudigste efficiëntie-index en de enige die kan worden herrekend uit een datasheet zonder laboratorium:

EER = koelcapaciteit (kW) ÷ ingangsvermogen (kW)

KoelcapaciteitIngangsvermogenEERAflezing
2,64 kW (9.000 BTU/u)0,98 kW2,69Typische vaste-snelheid single duct
2,64 kW (9.000 BTU/u)0,78 kW3,38Inverter of grotere spoel
3,52 kW (12.000 BTU/u)1,35 kW2,61Typische vaste-snelheid single duct
3,52 kW (12.000 BTU/u)1,15 kW3,06Hogere efficiëntie variant

Draaikosten volgen direct: kWh = ingangsvermogen (kW) × uren per dag × dagen. Een 1,35 kW apparaat dat acht uur per dag negentig dagen wordt gebruikt, verbruikt 1,35 × 8 × 90 = 972 kWh; bij 0,25 EUR/kWh is dat ongeveer 243 EUR per seizoen. Het 1,15 kW alternatief verbruikt 828 kWh, of ongeveer 207 EUR, een besparing van 36 EUR per eenheid. Over een verhuurvloot van 1.000 eenheden is het verschil 36.000 EUR — meestal veel meer dan het prijsverschil tussen de varianten.

Ingangsvermogen bepaalt ook de elektrische circuitgrootte: I = P ÷ (V × arbeidsfactor). Een 1.350 W belasting bij 230 V met een 0,95 arbeidsfactor trekt 6,2 A, wat ruimte laat op een 16 A stopcontact, maar niet genoeg voor drie eenheden op één circuit. Dezelfde belasting bij 115 V trekt ongeveer 12,4 A, dicht bij de continue limiet van een 15 A aftakcircuit.

4. Luchtstroom in m³/u: Dekking, Luchtverversingen en Geluid

Luchtstroom is de specificatie die het vaakst wordt weggelaten uit winkelkopij en het vaakst verantwoordelijk is voor een teleurstellend product. Converteer eerst: 1 m³/u = 0,5886 CFM, dus 420 m³/u is ongeveer 247 CFM en 320 m³/u is ongeveer 188 CFM.

Luchtstroom bepaalt hoe snel kamerlucht door de spoel gaat. Een nuttige veldcontrole is luchtverversingen per uur, ACH = luchtstroom (m³/u) ÷ kamer volume (m³). Een 420 m³/u apparaat in een 45 m³ kamer draait de lucht 9,3 keer per uur rond, genoeg voor gelijkmatige menging; een 320 m³/u apparaat bereikt 7,1, acceptabel maar met langzamere herstel na het openen van een deur. Geen van beide cijfers beschrijft verse-lucht ventilatie.

De fysica beperkt ook de capaciteitsaanspraak. Totale warmte verwijderd is gelijk aan luchtdichtheid maal volumestroom maal enthalpieverschil, met dichtheid genomen als 1,2 kg/m³. Voor een 3,5 kW apparaat bij 420 m³/u is de vereiste enthalpie-daling 25 kJ/kg, nabij de limiet van een compacte spoel; bij 320 m³/u zou dezelfde 3,5 kW 33 kJ/kg vereisen, wat geen enkele draagbare spoel van die grootte bereikt. Een hoog BTU-cijfer gekoppeld aan lage luchtstroom is daarom ofwel gedegradeerd in reëel gebruik of gemeten onder omstandigheden die het product nooit zal zien.

Luchtstroom bandTypische koppelingACH in een 50 m³ kamerPraktische implicatie
Onder 300 m³/u5.000-9.000 BTU/uOnder 6Spotkoeling, korte afstand, kleine kamers
300-400 m³/u7.000-12.000 BTU/u6-8Slaapkamers en kleine kantoren, acceptabele menging
400-500 m³/u12.000-14.000 BTU/u8-10Woonkamers, betere worp, sneller herstel
Boven 500 m³/u14.000 BTU/u en hogerBoven 10Sterke menging, maar tocht- en geluidsklachten nemen toe

Luchtstroom en geluid gaan samen. Als vuistregel voegt elke 20% toename van de ventilatorsnelheid ongeveer 3-5 dB(A) toe, een duidelijk hoorbare stap op een logaritmische schaal. Daarom bestaan er ventilatoren met drie snelheden: de hoge stand verkoopt in een showroom, de lage stand is wat de klant 's nachts gebruikt. Eén geluidsniveau dat wordt vermeld zonder ventilatorsnelheid, afstand en testnorm is een advertentie, geen specificatie.

5. Twee Offertes Naast Elkaar Lezen

De discipline die de meeste verwarring wegneemt, is om elke offerte in dezelfde vier kolommen te herschrijven: capaciteit in kW met zijn testnorm, ingangsvermogen bij nominale omstandigheden, luchtstroom bij elke snelheid en marktconfiguratie. Twee gepubliceerde platformfamilies illustreren waarom de kopcapaciteit alleen niet genoeg is:

SpecificatiePlatform A (7.000-12.000 BTU familie)Platform B (Pearl Series)Waarom het ertoe doet
Capaciteitsbereik7.000-12.000 BTU/u5.000-9.000 BTU/uVerschillende kamergrootte doelen
Luchtstroom420 m³/u320 m³/uMengingssnelheid en worpafstand
Ventilatorsnelheden3Niet vermeld op het samenvattende bladNachtgebruik
KastafmetingenVarieert per capaciteit335 × 325 × 708 mmVloeroppervlak en kartonvolume
Beste pasvormGrotere kamers, sneller herstelCompacte voetafdruk, kleinere kamersRetailkanaal en prijsklasse

Neem de top van Platform B's bereik, 9.000 BTU/u of 2,64 kW. Bij 320 m³/u vereist dat een enthalpie-daling van 24,7 kJ/kg; bij de 420 m³/u van Platform A heeft dezelfde capaciteit slechts 18,9 kJ/kg nodig, een veel comfortabeler bedrijfspunt. Als een offerte 12.000 BTU/u biedt op een 320 m³/u kast, zegt de rekenkunde dat de spoel het onder EN 14511-omstandigheden niet kan volhouden, en het testrapport moet worden aangevraagd voordat het monster wordt goedgekeurd.

Een grotere kast betekent ook minder eenheden per container: bij een kartonvolumeverschil van 15% daalt een 40-voets high-cube lading met ongeveer 60-70 eenheden, een vrachtstraf die moet worden terugverdiend via prijs of prestaties.

6. Volgende Stap: Selectieondersteuning en Bulkofferte

Capaciteit, ingangsvermogen en luchtstroom worden pas een aankoopbeslissing wanneer ze gekoppeld zijn aan een kamer, een klimaat en een markt. Stuur de kamergrootte, plafondhoogte, beglazingsoriëntatie, beoogde omgevingstemperatuur en bestemmingsmarkt, en het selectieteam zal een capaciteitsaanbeveling terugsturen met de onderliggende berekening in plaats van een cataloguspagina.

  • Selectieondersteuning — kamer-voor-kamer capaciteitsberekening, enkele of dubbele duct aanbeveling, en een opmerking over de te specificeren klimaatklasse.
  • Technische documenten — datasheet, maattekening en de testnormen achter elk verklaard cijfer, beschikbaar voor bemonstering.
  • Bulkofferte — MOQ, FOB-basis, verpakking en stekker/spanningsspecificatie, voorbereid per project in plaats van gepubliceerd als een lijstprijs.

Om te beginnen, stuur uw kamergrootte en bestemmingsmarkt en geef aan welke capaciteitsconventie het label moet volgen. Dat ene detail voorkomt de meeste specificatiegeschillen na verzending.

Terug naar lijst