Wyjaśnienie pojemności chłodzenia przenośnej klimatyzacji: BTU, moc wejściowa i przepływ powietrza porównane
2026/10/21
Wyjaśnienie wydajności chłodzenia przenośnego klimatyzatora: BTU, moc wejściowa i przepływ powietrza
Na każdej karcie specyfikacji przenośnego klimatyzatora pojawiają się trzy liczby, które są rutynowo traktowane tak, jakby opisywały to samo:wydajność chłodzenia w BTU na godzinę, moc wejściowa w watach, i przepływ powietrza w metrach sześciennych na godzinę. Nie są. Jedna mierzy ciepło usunięte z pomieszczenia, jedna mierzy energię elektryczną pobieraną z gniazdka, a jedna mierzy objętość powietrza przepchniętego przez obudowę. Mylenie ich prowadzi albo do zawyżonych ofert detalicznych, albo do ofert, których nie można porównać wiersz po wierszu.
Ten artykuł rozdziela te trzy wielkości, dostarcza współczynników konwersji potrzebnych do normalizacji ofert z różnych fabryk i pokazuje, gdzie liczby przestają być wymienne.
1. Trzy liczby, trzy różne wielkości fizyczne
Wydajność chłodzenia to moc energetyczna: dżule na sekundę, wyrażone w BTU na godzinę lub kilowatach. Moc wejściowa to również moc energetyczna, ale mierzona przy gniazdku, i jest zawsze mniejsza niż wydajność chłodzenia w działającej maszynie z obiegiem pary. Przepływ powietrza to objętościowa moc i nic nie mówi bezpośrednio o cieple, tylko o tym, ile powietrza przepływa przez wężownicę i jak daleko rzutuje strumień wylotowy.
| Wielkość | Typowa jednostka | Co mierzy | Jak jest ustalana |
|---|---|---|---|
| Wydajność chłodzenia | BTU/h lub kW | Ciepło usunięte z strumienia powietrza na godzinę | Test entalpii-pomieszczenia zgodnie z EN 14511, ASHRAE 128 lub DOE 10 CFR 430 |
| Moc wejściowa | W lub kW | Energia elektryczna zużyta w warunkach znamionowych | Analizator mocy podczas tego samego testu wydajności |
| EER / COP | W/W | Wydajność podzielona przez moc wejściową | Obliczone z dwóch powyższych wartości |
| Przepływ powietrza | m³/h lub CFM | Objętość powietrza przemieszczanego na godzinę | Pomiar dyszy lub Pitota, przy każdej prędkości wentylatora |
| Hałas | dB(A) | Ciśnienie akustyczne w podanej odległości | EN 12102 lub ISO 3741, pole swobodne, zazwyczaj 1 m |
Domyślnie porównywalny między dostawcami jest tylko pierwszy wiersz. Dwie fabryki mogą wydrukować "12 000 BTU", mierząc według różnych standardów przy różnych temperaturach otoczenia.
2. BTU na godzinę i jego metryczne odpowiedniki
Jedno BTU to ciepło potrzebne do podniesienia temperatury funta wody o jeden stopień Fahrenheita, około 1055 dżuli. W klimatyzacji jednostka to zawsze BTU na godzinę, a poniższe konwersje są wystarczająco dokładne do prac specyfikacyjnych:
- 1 kW chłodzenia = 3412 BTU/h
- 1 BTU/h = 0,2931 W chłodzenia
- 1 tona chłodnicza = 12 000 BTU/h = 3,517 kW
- 1 kW = 1000 W; 1 kW = 860 kcal/h
| Wydajność nominalna | kW (chłodzenie) | Tony | Typowa klasa produktu |
|---|---|---|---|
| 5000 BTU/h | 1,47 kW | 0,42 | Jednostki mini i kempingowe |
| 7000 BTU/h | 2,05 kW | 0,58 | Mała sypialnia |
| 9000 BTU/h | 2,64 kW | 0,75 | Sypialnia, studio, małe biuro |
| 12 000 BTU/h | 3,52 kW | 1,00 | Salon, studio otwarte |
| 14 000 BTU/h | 4,10 kW | 1,17 | Duży pokój, mały warsztat |
| 16 000 BTU/h | 4,69 kW | 1,33 | Otwarta przestrzeń komercyjna |
Urządzenie reklamowane jako "3,5 kW" może być prawdziwym modelem 12 000 BTU przy 3,517 kW lub modelem 11 900 BTU przy 3,49 kW. Poproś o surową wartość testową i jej standard, a nie zaokrągloną wartość.
Wydajność brutto i wydajność dostarczona to nie ta sama liczba
Jednodrożne jednostki przenośne pobierają powietrze chłodzące skraplacz z pomieszczenia i odprowadzają je na zewnątrz. Wypierane powietrze jest zastępowane przez infiltrację powietrza o temperaturze zewnętrznej, co dodaje obciążenie z powrotem do przestrzeni. Wydajność brutto mierzona bez uwzględnienia tego (w stylu ASHRAE 128) jest wyższa niż sezonowa skorygowana wartość etykiety amerykańskiej (DOE SACC), a obie różnią się od oceny EN 14511 używanej do europejskiej etykiety energetycznej. Różnica często wynosi 20-30% w gorącym klimacie, dlatego jednostka uczciwie oceniona na 9000 BTU SACC może pojawić się na arkuszu konkurenta jako 12 000 BTU.
3. Moc wejściowa, EER i koszt eksploatacji urządzenia
EER to najprostszy wskaźnik wydajności i jedyny, który można przeliczyć z arkusza danych bez laboratorium:
EER = wydajność chłodzenia (kW) ÷ moc wejściowa (kW)
| Wydajność chłodzenia | Moc wejściowa | EER | Odczyt |
|---|---|---|---|
| 2,64 kW (9000 BTU/h) | 0,98 kW | 2,69 | Typowy jednodrożny z napędem stałym |
| 2,64 kW (9000 BTU/h) | 0,78 kW | 3,38 | Inwerter lub większa wężownica |
| 3,52 kW (12 000 BTU/h) | 1,35 kW | 2,61 | Typowy jednodrożny z napędem stałym |
| 3,52 kW (12 000 BTU/h) | 1,15 kW | 3,06 | Wariant o wyższej wydajności |
Koszt eksploatacji wynika bezpośrednio: kWh = moc wejściowa (kW) × godziny na dzień × dni. Jednostka 1,35 kW używana przez osiem godzin dziennie przez dziewięćdziesiąt dni zużywa 1,35 × 8 × 90 = 972 kWh; przy 0,25 EUR/kWh to około 243 EUR na sezon. Alternatywa 1,15 kW zużywa 828 kWh, czyli około 207 EUR, oszczędność 36 EUR na jednostkę. W przypadku floty wynajmu 1000 jednostek różnica wynosi 36 000 EUR — zazwyczaj znacznie więcej niż różnica w cenie zakupu między wariantami.
Moc wejściowa określa również rozmiar obwodu elektrycznego: I = P ÷ (V × współczynnik mocy). Obciążenie 1350 W przy 230 V ze współczynnikiem mocy 0,95 pobiera 6,2 A, co pozostawia zapas na gnieździe 16 A, ale nie wystarcza na trzy jednostki na jednym obwodzie. To samo obciążenie przy 115 V pobiera około 12,4 A, blisko ciągłego limitu obwodu odgałęzionego 15 A.
4. Przepływ powietrza w m³/h: Pokrycie, wymiany powietrza i hałas
Przepływ powietrza to specyfikacja najczęściej pomijana w opisach detalicznych i najczęściej odpowiedzialna za rozczarowujący produkt. Najpierw konwertuj: 1 m³/h = 0,5886 CFM, więc 420 m³/h to około 247 CFM, a 320 m³/h to około 188 CFM.
Przepływ powietrza określa, jak szybko powietrze w pomieszczeniu przechodzi przez wężownicę. Użyteczną kontrolą w terenie są wymiany powietrza na godzinę, ACH = przepływ powietrza (m³/h) ÷ objętość pomieszczenia (m³). Jednostka 420 m³/h w pomieszczeniu 45 m³ wymienia powietrze 9,3 razy na godzinę, wystarczająco do równomiernego mieszania; jednostka 320 m³/h osiąga 7,1, co jest akceptowalne, ale z wolniejszym powrotem po otwarciu drzwi. Żadna z tych wartości nie opisuje wentylacji świeżym powietrzem.
Fizyka ogranicza również twierdzenie o wydajności. Całkowite usunięte ciepło równa się gęstości powietrza razy przepływ objętościowy razy różnica entalpii, przy czym gęstość wynosi 1,2 kg/m³. Dla jednostki 3,5 kW przy 420 m³/h wymagany spadek entalpii wynosi 25 kJ/kg, blisko limitu kompaktowej wężownicy; przy 320 m³/h ta sama 3,5 kW wymagałaby 33 kJ/kg, czego żadna przenośna wężownica tego rozmiaru nie osiąga. Wysoka wartość BTU w połączeniu z niskim przepływem powietrza jest zatem albo zaniżona w rzeczywistym użyciu, albo mierzona w warunkach, których produkt nigdy nie zobaczy.
| Zakres przepływu powietrza | Typowe połączenie | ACH w pomieszczeniu 50 m³ | Praktyczne zastosowanie |
|---|---|---|---|
| Poniżej 300 m³/h | 5000-9000 BTU/h | Poniżej 6 | Chłodzenie punktowe, bliski zasięg, małe pomieszczenia |
| 300-400 m³/h | 7000-12 000 BTU/h | 6-8 | Sypialnie i małe biura, akceptowalne mieszanie |
| 400-500 m³/h | 12 000-14 000 BTU/h | 8-10 | Salony, lepszy rzut, szybszy powrót |
| Powyżej 500 m³/h | 14 000 BTU/h i więcej | Powyżej 10 | Silne mieszanie, ale rosną skargi na przeciągi i hałas |
Przepływ powietrza i hałas idą w parze. Z reguły każde 20% wzrostu prędkości wentylatora dodaje około 3-5 dB(A), co jest wyraźnie słyszalnym krokiem na skali logarytmicznej. Dlatego istnieją wentylatory trójbiegowe: wysokie ustawienie sprzedaje się w salonie, niskie ustawienie to to, czego klient używa w nocy. Pojedyncza wartość hałasu podana bez prędkości wentylatora, odległości i standardu testowego to reklama, a nie specyfikacja.
5. Odczytywanie dwóch ofert obok siebie
Dyscyplina, która usuwa najwięcej zamieszania, to przepisanie każdej oferty do tych samych czterech kolumn: wydajność w kW z jej standardem testowym, moc wejściowa w warunkach znamionowych, przepływ powietrza przy każdej prędkości i konfiguracja rynkowa. Dwie opublikowane rodziny platform ilustrują, dlaczego sama wydajność nagłówkowa nie wystarczy:
| Specyfikacja | Platforma A (Rodzina 7000-12 000 BTU) | Platforma B (Seria Pearl) | Dlaczego to ważne |
|---|---|---|---|
| Zakres wydajności | 7000-12 000 BTU/h | 5000-9000 BTU/h | Różne docelowe rozmiary pomieszczeń |
| Przepływ powietrza | 420 m³/h | 320 m³/h | Szybkość mieszania i odległość rzutu |
| Prędkości wentylatora | 3 | Nie podano w arkuszu podsumowania | Użyteczność nocna |
| Wymiary obudowy | Zmienne w zależności od wydajności | 335 × 325 × 708 mm | Powierzchnia podstawy i objętość kartonu |
| Najlepsze dopasowanie | Większe pomieszczenia, szybszy powrót | Kompaktowa powierzchnia podstawy, mniejsze pomieszczenia | Kanał sprzedaży i przedział cenowy |
Weź górną granicę zakresu Platformy B, 9000 BTU/h lub 2,64 kW. Przy 320 m³/h wymaga to spadku entalpii o 24,7 kJ/kg; przy 420 m³/h Platformy A ta sama wydajność wymaga tylko 18,9 kJ/kg, co jest znacznie bardziej komfortowym punktem pracy. Jeśli oferta zawiera 12 000 BTU/h na obudowie 320 m³/h, arytmetyka mówi, że wężownica nie może jej utrzymać w warunkach EN 14511, a raport z testu powinien zostać zażądany przed zatwierdzeniem próbki.
Większa obudowa oznacza również mniej jednostek na kontener: przy 15% różnicy w objętości kartonu, ładunek 40-stopowy high-cube spada o około 60-70 jednostek, co jest karą za fracht, która musi zostać odzyskana poprzez cenę lub wydajność.
6. Następny krok: Wsparcie w wyborze i oferta hurtowa
Wydajność, moc wejściowa i przepływ powietrza stają się decyzją zakupową dopiero wtedy, gdy są powiązane z pomieszczeniem, klimatem i rynkiem. Podaj rozmiar pomieszczenia, wysokość sufitu, orientację przeszklenia, docelową temperaturę otoczenia i rynek docelowy, a zespół ds. wyboru zwróci rekomendację wydajności z podstawowym obliczeniem, a nie stroną katalogową.
- Wsparcie w wyborze — obliczenie wydajności dla poszczególnych pomieszczeń, rekomendacja dla pojedynczego lub podwójnego kanału i uwaga na klasę klimatyczną do określenia.
- Dokumenty techniczne — arkusz danych, rysunek wymiarowy i standardy testowe stojące za każdą zadeklarowaną wartością, dostępne przed próbkowaniem.
- Oferta hurtowa — MOQ, podstawa FOB, specyfikacja opakowania i wtyczki/napięcia, przygotowana na projekt, a nie opublikowana jako cena katalogowa.
Aby rozpocząć, wyślij rozmiar swojego pomieszczenia i rynek docelowy i określ, jaką konwencję wydajności musi przestrzegać etykieta. Ten jeden szczegół zapobiega większości sporów dotyczących specyfikacji po wysyłce.