Co importerzy powinni sprawdzić przed zamówieniem przenośnych klimatyzatorów w dużych ilościach? Praktyczna lista kontrolna
2026/10/21
Zamówienia hurtowe przenośnych klimatyzatorów: lista kontrolna, która decyduje o sezonie
Zamówienie kontenera przenośnego klimatyzatora to zakład sezonowy. Towar musi przejść odprawę celną, przejść kontrolę zgodności sprzedawcy, przetrwać łańcuch obsługi i działać w sypialni klienta, a wszystko to w oknie sprzedaży wynoszącym około dwunastu tygodni. Większość awarii, które zamieniają zamówienie w stratę, jest widoczna przed wpłaceniem zaliczki, pod warunkiem, że kupujący wie, o co pytać i jak powinna wyglądać odpowiedź.
Niniejsza lista kontrolna obejmuje wszystko, od warunków handlowych po karton, w kolejności, w jakiej zalecamy importerom składającym zamówienia hurtowe. Jest celowo dosadna: każdy poniższy element istnieje, ponieważ kosztował kogoś pieniądze.
1. Kontrole handlowe i specyfikacyjne
- Konwencja dotycząca wydajności — potwierdź, czy podana moc BTU to moc brutto ASHRAE, DOE SACC czy EN 14511. Ten sam sprzęt może być wyceniony o 20–30% drożej w zależności od odpowiedzi, a różnica tkwi w dokumentacji, a nie w wydajności.
- Zapis zatwierdzenia próbki — zatwierdzona próbka musi zawierać numer seryjny lub zestaw zdjęć złotej próbki z datą. Produkcja jest porównywana z tym zapisem, nigdy z opisem pisemnym.
- Przejrzystość listy materiałów — marka i model kompresora, rozstaw żeber wymiennika ciepła, typ silnika wentylatora, dostawca płytek drukowanych. Niejasna lista materiałów to przyszła substytucja.
- Zakres MOQ — wyjaśnij, czy MOQ dotyczy modelu, czy SKU. Zmiany koloru panelu są najczęstszym ukrytym kosztem oprzyrządowania lub dopłaty.
- Ważność ceny i waluta — podaj okres ważności i czy cena jest stała, czy indeksowana do kosztów kompresora i miedzi.
- Incoterm i odpowiedzialność za opakowanie — FOB w porównaniu do CIF zmienia właściciela specyfikacji kartonu, a specyfikacja kartonu to miejsce, gdzie wygrywa się lub przegrywa roszczenia o odszkodowanie.
Zapytaj o wartość wydajności przy projektowej temperaturze otoczenia, a nie tylko w punkcie znamionowym. Urządzenie wycenione na 9 000 BTU przy 35°C i urządzenie wycenione na 9 000 BTU przy 46°C nie są tym samym produktem, a drugie jest droższe w produkcji.
2. Dokumentacja zgodności
| Rynek | Dokumenty do uzyskania przed produkcją |
|---|---|
| UE / EOG | Deklaracja zgodności CE obejmująca LVD, EMC i RoHS; raport bezpieczeństwa EN 60335-2-40; raport wydajności EN 14511; etykieta energetyczna i karta produktu; numery rejestracyjne WEEE i opakowań; deklaracja F-gaz, jeśli dotyczy |
| Wielka Brytania | Deklaracja zgodności UKCA; brytyjska etykieta energetyczna; nazwa i adres importera w Wielkiej Brytanii na tabliczce znamionowej |
| Stany Zjednoczone | Certyfikat UL lub ETL zgodny z UL 484; dane testowe DOE SACC; FCC część 15, jeśli wyposażony w sterowanie bezprzewodowe; przepisy dotyczące czynników chłodniczych CARB dla Kalifornii |
| Kanada | Certyfikat cUL lub CSA zgodny z odpowiednią edycją 60335-2-40; raportowanie energii NRCan |
| GCC | G-Mark zgodny z IEC 60335-2-40; SASO dla Arabii Saudyjskiej; potwierdzone napięcie i częstotliwość dla każdego stanu |
| Australia / Nowa Zelandia | RCM; AS/NZS 60335.2.40; rejestracja MEPS |
Dwie kontrole wyłapują większość problemów z certyfikatami. Po pierwsze, zweryfikuj, czy posiadaczem certyfikatu jest podmiot, od którego kupujesz, a nie firma handlowa oddalona o dwa kroki. Po drugie, zweryfikuj, czy lista modeli na certyfikacie zawiera dokładny numer modelu z zamówienia zakupu, w tym sufiks oznaczający wariant panelu lub sterowania. Certyfikat obejmujący "serię" bez listy modeli nie jest dowodem.
3. Przegląd czynnika chłodniczego i bezpieczeństwa
Jeśli urządzenie wykorzystuje R290, zamówienie wymaga więcej niż certyfikatu. Poproś o wagę napełnienia na model, zapis testu szczelności, ocenę źródła zapłonu dla przedziału elektrycznego i klasyfikację transportową na dokumentacji.
Warto samemu wykonać obliczenia stężenia. Propan ma dolną granicę palności około 38 g/m³. Napełnienie 300 g uwolnione w szczelnym pomieszczeniu o objętości 20 m³ daje 15 g/m³, czyli około 39% LFL; to samo napełnienie w pomieszczeniu o objętości 10 m³ daje 79%. To proste dzielenie wyjaśnia, dlaczego limity napełnienia w normie bezpieczeństwa są powiązane z objętością pomieszczenia, wysokością instalacji i wentylacją, a nie z pojedynczą liczbą wybity na każdym urządzeniu. Jest to obliczenie przesiewowe, a nie określenie zgodności — producent jest winien Ci faktyczne obliczenie dla modelu.
Jeśli urządzenie wykorzystuje R410A lub R32, potwierdź dostępność kwoty w ramach obowiązującego harmonogramu wycofywania F-gaz i czy ta sama waga napełnienia może być dostarczona w przyszłym sezonie. Dostępność czynnika chłodniczego stała się zmienną w łańcuchu dostaw, a nie przypisem.
4. Adaptacja elektryczna i rynkowa
| Pozycja | Co zweryfikować |
|---|---|
| Napięcie i częstotliwość | 110–120 V 60 Hz, 220–240 V 50 Hz lub podwójnie znamionowe; kompresor i silnik wentylatora dopasowane do sieci docelowej, a nie kompromis oparty na transformatorze |
| Typ wtyczki | Typ G, F, E, I, B lub J, formowany, z podaną długością przewodu i przekrojem kabla na rysunku |
| Ochrona prądowa | Wtyczka z bezpiecznikiem, jeśli wymagane; wskazówki dotyczące wyłącznika w instrukcji zgodne z prądem znamionowym |
| Język instrukcji i etykiety | Kompletny zestaw języków lokalnych, poprawny adres importera, oznaczenie modelu identyczne z certyfikatem |
| Interfejs sterowania | Jednostki, domyślna skala temperatury i format timera zgodne z lokalnymi zwyczajami; dokumentacja aplikacji i Wi-Fi, jeśli wyposażone |
5. Kontrola jakości i próbkowanie
Inspekcja jest ćwiczeniem statystycznym, a liczby powinny być uzgodnione przed przyjazdem inspektora do fabryki. Zgodnie z normą ISO 2859-1 na ogólnym poziomie inspekcji II, partia 1200 sztuk wymaga próbki 80 sztuk. Przy AQL 2,5 dla wad głównych, liczba dopuszczająca wynosi 5, a odrzucenie zaczyna się od 6; wady drobne przy AQL 4,0 używają tej samej próbki z szerszymi limitami. Wpisanie tych dwóch liczb do zamówienia zakupu zamienia argument w procedurę.
- Przedprodukcyjna — porównanie złotej próbki, weryfikacja napełnienia czynnika chłodniczego wagowo, 100% test szczelności, zatwierdzenie etykiety i instrukcji.
- W trakcie produkcji — test funkcjonalny każdego urządzenia, wyrywkowa kontrola wydajności chłodzenia na próbce, test wysokiego napięcia i uziemienia, wyrywkowa kontrola hałasu.
- Przed wysyłką — inspekcja AQL zgodnie z uzgodnionym planem, test upadku na zapakowanym kartonie, kontrola oznakowania kartonu, nadzór nad załadunkiem kontenera ze zdjęciami.
- Dokumentacja — raport z inspekcji ze zdjęciami, karty danych testowych, lista pakowania i próbka zatrzymana z przesyłki przechowywana przez okres gwarancji.
6. Pakowanie, ładowanie i koszt lądowy
Arytmetyka ładowania to miejsce, gdzie optymistyczne wyceny spotykają się z fizyką. Kontener 40HQ ma około 76 m³ objętości wewnętrznej; należy uwzględnić 85% użytecznej po odjęciu palet, materiałów wypełniających i wolnej przestrzeni przy drzwiach. Karton o wymiarach 0,45 × 0,40 × 1,00 m zajmuje 0,18 m³, co daje około 360 sztuk; mniejszy karton 9 000 BTU o wymiarach 0,40 × 0,36 × 0,90 m zajmuje 0,13 m³ i daje około 495 sztuk.
| Pozycja | Duża obudowa (14 000–16 000 BTU) | Kompaktowa obudowa (7 000–9 000 BTU) |
|---|---|---|
| Wymiary kartonu | 0,45 × 0,40 × 1,00 m | 0,40 × 0,36 × 0,90 m |
| Objętość kartonu | 0,180 m³ | 0,130 m³ |
| Sztuki na 40HQ przy 85% użytecznej objętości | ~360 | ~495 |
| Masa brutto na jednostkę | 34–38 kg | 26–30 kg |
| Całkowita masa ładunku | ~12,5 t | ~14 t |
| Ograniczenie wiążące | Objętość | Objętość, z wagą tuż za nią |
Koszt lądowy następuje następnie według ustalonej sekwencji: FOB plus fracht na jednostkę plus ubezpieczenie daje CIF; cło jest naliczane od CIF według stawki dla zadeklarowanej linii HS; obsługa portowa i transport lądowy są dodawane na jednostkę. Używając jednostek indeksowych zamiast cen, jednostka przy 100 FOB z 8 frachtem i 0,5 ubezpieczenia ma CIF 108,5; 3% cło dodaje 3,26, a 1,5 kosztów portowych i lądowych daje wynik lądowy 113,3 — 13% powyżej FOB przed pierwszym punktem marży. Podstaw swoje własne linie taryfowe i stawki frachtowe; liczy się struktura, ponieważ pokazuje ona, że 5% redukcja FOB jest mniej warta niż 10% poprawa ładowania.
Jakość kartonu należy rozpatrywać w tym samym kontekście. Przenośne jednostki są ciężkie, ładowane od góry i często przenoszone na boku. Potwierdź klasę tektury, ochronę EPS lub plastra miodu dla panelu sterowania, węża wylotowego i zestawu okiennego, oraz czy karton nosi prawidłowe oznaczenia upadku i sztaplowania. Uzgodnij na piśmie, co się stanie, jeśli jednostki dotrą wgniecione: podział między fabryką, spedytorem i ubezpieczycielem jest ustalany przez raport z inspekcji, a nie przez e-mail po przybyciu.
7. Następny krok: pliki techniczne i wycena hurtowa
Planowanie asortymentu zazwyczaj miesza rozmiary obudów: model o dużej wydajności do dużych pomieszczeń i kompaktowy model do sypialni. Dla porównania, kategoria przenośnych klimatyzatorów pokazuje, jak wydajności mapują się na wymiary obudowy, jednostka samoodparowująca R290 o mocy 16 000 BTU, oceniana na 50 l/dzień reprezentuje koniec tabeli powyżej z dużą obudową, a model chłodząco-grzewczy R290 o mocy 14 000 BTU pokazuje wariant chłodząco-grzewczy w tej samej klasie.
Możemy dostarczyć pakiet dokumentów potrzebnych do prawidłowego przeprowadzenia tej listy kontrolnej — karty danych, rysunki wymiarowe, rysunki kartonów, lista norm testowych na model i indeks plików zgodności dla Twojego rynku docelowego. Wyceny hurtowe są budowane w oparciu o Twoje MOQ, opakowanie, specyfikację wtyczki i Incoterm, z warunkami handlowymi potwierdzonymi dla każdego projektu, a nie zakładanymi.
Wyślij swój rynek docelowy, mieszankę wydajności i oczekiwaną objętość a my zwrócimy pakiet dokumentów i strukturę wyceny, którą możesz audytować linia po linii.