Toplu Taşımaya Uygun Portatif Klima Siparişi Vermeden Önce İthalatçıların Kontrol Etmesi Gerekenler Nelerdir? Pratik Bir Kontrol Listesi
2026/10/21
Toplu Taşınabilir Klima Siparişleri: Mevsimi Belirleyen Kontrol Listesi
Taşınabilir bir klima konteyner siparişi mevsimsel bir bahistir. Mallar gümrükten geçmeli, perakendeci uyumluluk taramasından geçmeli, bir taşıma zincirini atlatmalı ve yaklaşık on iki haftalık bir satış penceresi içinde bir müşterinin yatak odasında performans göstermelidir. Bir siparişi zarara dönüştüren çoğu başarısızlık, alıcı ne soracağını ve cevabın nasıl görünmesi gerektiğini bildiği sürece, depozito ödenmeden önce görülebilir.
Bu kontrol listesi, toplu sipariş veren ithalatçılar için önerdiğimiz sırayla ticari terimlerden kartona kadar uzanır. Kasıtlı olarak nettir: aşağıdaki her öğe, birilerine para kaybettirdiği için mevcuttur.
1. Ticari ve Spesifikasyon Kontrolleri
- Kapasite anlaşması — belirtilen BTU'nun ASHRAE brüt, DOE SACC veya EN 14511 olup olmadığını onaylayın. Aynı donanım, cevaba bağlı olarak %20-30 oranında farklı fiyatlandırılabilir ve fark performanstan ziyade belgelendirmedir.
- Numune onay kaydı — onaylanan numune, seri numarası veya tarihli altın numune fotoğraf seti taşımalıdır. Üretim, yazılı bir açıklamaya değil, o kayda göre karşılaştırılır.
- Malzeme listesi şeffaflığı — kompresör markası ve modeli, bobin kanatçık aralığı, fan motoru tipi, PCB tedarikçisi. Belirsiz bir malzeme listesi gelecekteki bir ikamedir.
- MOQ kapsamı — MOQ'nun model başına mı yoksa SKU başına mı geçerli olduğunu netleştirin. Panel renk değişiklikleri en yaygın gizli takım veya ek maliyet maliyetidir.
- Fiyat geçerliliği ve para birimi — geçerlilik süresini ve fiyatın sabit mi yoksa kompresör ve bakır maliyetlerine endeksli mi olduğunu belirtin.
- Teslimat şekli ve paketleme sorumluluğu — FOB'a karşı CIF, karton spesifikasyonunun sahibini değiştirir ve karton spesifikasyonu, hasar taleplerinin kazanıldığı veya kaybedildiği yerdir.
Sadece derecelendirme noktası değil, tasarım ortamındaki kapasite rakamını isteyin. 35°C'de 9.000 BTU olarak belirtilen bir ünite ve 46°C'de 9.000 BTU olarak belirtilen bir ünite aynı ürün değildir ve ikincisinin üretimi daha pahalıdır.
2. Uyumluluk Belgeleri
| Pazar | Üretimden önce alınacak belgeler |
|---|---|
| AB / AEA | LVD, EMC ve RoHS'i kapsayan CE Uygunluk Beyanı; EN 60335-2-40 güvenlik raporu; EN 14511 performans raporu; enerji etiketi ve ürün bilgi formu; WEEE ve paketleme kayıt referansları; uygun olduğu durumlarda F-gaz beyanı |
| Birleşik Krallık | UKCA Uygunluk Beyanı; Birleşik Krallık enerji etiketi; derecelendirme plakasında Birleşik Krallık ithalatçı adı ve adresi |
| Amerika Birleşik Devletleri | UL 484'e UL veya ETL listesi; DOE SACC test verileri; kablosuz kontrol takılıysa FCC Bölüm 15; Kaliforniya için CARB soğutucu akışkan kuralları |
| Kanada | İlgili 60335-2-40 sürümüne cUL veya CSA sertifikası; NRCan enerji raporlaması |
| GCC | IEC 60335-2-40'a G-Mark; Suudi Arabistan için SASO; eyalete göre onaylanmış voltaj ve frekans |
| Avustralya / Yeni Zelanda | RCM; AS/NZS 60335.2.40; MEPS kaydı |
İki kontrol, sertifika sorunlarının çoğunu yakalar. Birincisi, sertifika sahibinin sizden satın aldığınız kuruluş olduğunu, iki adım uzaktaki bir ticaret şirketi olmadığını doğrulayın. İkincisi, sertifikadaki model listesinin, panel veya kontrol varyantını belirten soneki de dahil olmak üzere satın alma siparişindeki tam model numarasını içerdiğini doğrulayın. Model listesi olmayan "seri"yi kapsayan bir sertifika kanıt değildir.
3. Soğutucu Akışkan ve Güvenlik İncelemesi
Ünite R290 kullanıyorsa, sipariş sertifikadan fazlasını gerektirir. Model başına şarj ağırlığını, kaçak test kaydını, elektrikli bölme için ateşleme kaynağı değerlendirmesini ve evrak üzerindeki nakliye sınıflandırmasını isteyin.
Konsantrasyon aritmetiğini kendiniz yapmaya değer. Propanın alevlenme alt sınırı yaklaşık 38 g/m³'tür. 20 m³'lük kapalı bir odaya salınan 300 g'lık bir şarj, 15 g/m³ veya AAF'nin yaklaşık %39'unu verir; 10 m³'lük bir odada aynı şarj %79 verir. Bu basit bölme, güvenlik standardındaki şarj limitlerinin neden tek bir sayıya bağlı olmak yerine oda hacmi, kurulum yüksekliği ve havalandırmaya bağlı olduğunu açıklar. Bu bir tarama hesaplamasıdır, uyumluluk belirlemesi değildir - üretici size model için gerçek hesaplamayı borçludur.
Ünite R410A veya R32 kullanıyorsa, ilgili F-gaz aşamalı azaltma kapsamındaki kota kullanılabilirliğini ve aynı şarj ağırlığının gelecek sezon tedarik edilip edilemeyeceğini onaylayın. Soğutucu akışkan bulunabilirliği, bir dipnot olmaktan çıkıp bir tedarik zinciri değişkeni haline gelmiştir.
4. Elektrik ve Pazar Adaptasyonu
| Öğe | Ne doğrulanmalı |
|---|---|
| Voltaj ve frekans | 110–120 V 60 Hz, 220–240 V 50 Hz veya çift dereceli; kompresör ve fan motoru, transformatör tabanlı bir uzlaşmaya değil, hedef şebekeye uyumlu |
| Fiş tipi | Tip G, F, E, I, B veya J, kalıplı, çizimde belirtilen kablo uzunluğu ve kesiti ile |
| Akım koruması | Gerektiğinde sigortalı fiş; kılavuzdaki devre kesici kılavuzu, nominal akıma uygun |
| Kılavuz ve etiket dili | Tam yerel dil seti, doğru ithalatçı adresi, sertifika ile aynı model tanımı |
| Kontrol arayüzü | Birimler, varsayılan sıcaklık ölçeği ve zamanlayıcı formatı yerel alışkanlıklara uygun; takılıysa uygulama ve Wi-Fi belgeleri |
5. Kalite Kontrol ve Numune Alma
Denetim istatistiksel bir egzersizdir ve fabrika bir müfettişin geleceğini bilmeden sayılar önceden kabul edilmelidir. ISO 2859-1'e göre genel denetim seviyesi II'de, 1.200 birimlik bir parti 80 parça numune çeker. %2,5'luk bir ana kusur AQL'sinde, kabul sayısı 5 ve reddetme 6'dan başlar; AQL 4.0'da küçük kusurlar aynı numuneyi daha geniş limitlerle kullanır. Bu iki sayıyı satın alma siparişine yazmak, bir tartışmayı bir prosedüre dönüştürür.
- Üretim öncesi — altın numune karşılaştırması, şarj ağırlığı ile doğrulanmış soğutucu akışkan şarjı, %100 kaçak testi, etiket ve kılavuz kanıt onayı.
- Üretim sırasında — her birimde işlevsel çalışma testi, numunede soğutma performansı nokta kontrolü, yüksek voltaj ve toprak bağlantı testi, gürültü nokta kontrolü.
- Sevkiyat öncesi — kabul edilen plana göre AQL denetimi, paketlenmiş karton üzerinde düşürme testi, karton işaretleme kontrolü, fotoğraflarla konteyner yükleme denetimi.
- Belgelendirme — fotoğraflı denetim raporu, test veri sayfaları, paketleme listesi ve garanti süresi boyunca saklanan sevkiyattan alınan bir numune.
6. Paketleme, Yükleme ve Maliyet
Yükleme aritmetiği, iyimser tekliflerin fizik ile buluştuğu yerdir. Bir 40HQ konteynerin yaklaşık 76 m³ iç hacmi vardır; paletler, dolgu malzemeleri ve kapı boşluğu sonrası %85 kullanılabilir alan bırakın. 0,45 × 0,40 × 1,00 m'lik bir karton 0,18 m³ yer kaplar, bu da yaklaşık 360 birim verir; daha küçük bir 9.000 BTU karton 0,40 × 0,36 × 0,90 m 0,13 m³ yer kaplar ve yaklaşık 495 birim verir.
| Öğe | Büyük şasi (14.000–16.000 BTU) | Kompakt şasi (7.000–9.000 BTU) |
|---|---|---|
| Karton boyutları | 0,45 × 0,40 × 1,00 m | 0,40 × 0,36 × 0,90 m |
| Karton hacmi | 0,180 m³ | 0,130 m³ |
| %85 kullanılabilir hacimde 40HQ başına birim | ~360 | ~495 |
| Birim başına brüt ağırlık | 34–38 kg | 26–30 kg |
| Toplam kargo ağırlığı | ~12,5 t | ~14 t |
| Bağlayıcı kısıtlama | Hacim | Hacim, ağırlık da yakınında |
Teslim maliyeti daha sonra sabit bir sırayı izler: FOB artı birim başına navlun artı sigorta CIF'i verir; CIF'e beyan edilen HS hattı oranında gümrük vergisi uygulanır; liman elleçleme ve iç nakliye birim başına eklenir. Fiyatlar yerine endeks birimleri kullanarak, 100 FOB, 8 navlun ve 0,5 sigortalı bir birim 108,5 CIF'e sahiptir; %3'lük bir gümrük vergisi 3,26 ekler ve 1,5 liman ve iç maliyet, teslim maliyetini 113,3'e getirir - ilk marj noktasından önce FOB'un %13 üzerinde. Kendi tarife hattınızı ve navlun oranınızı kullanın; yapı önemlidir, çünkü %5'lik bir FOB düşüşünün %10'luk bir yükleme iyileştirmesinden daha az değerli olduğunu gösterir.
Karton kalitesi de aynı konuşmada yer almalıdır. Taşınabilir üniteler ağırdır, üstten yüklenir ve sık sık yan yatırılarak taşınır. Karton kalitesini, kontrol panelinin EPS veya petek korumasını, egzoz hortumunu ve pencere kiti paketini ve kartonun doğru düşürme ve istifleme işaretlerini taşıyıp taşımadığını onaylayın. Üniteler hasarlı gelirse ne olacağı yazılı olarak kabul edin: fabrika, nakliyeci ve sigortacı arasındaki bölünme, varıştan sonra e-posta ile değil, denetim raporu ile belirlenir.
7. Sonraki Adım: Teknik Dosyalar ve Toplu Fiyat Teklifi
Menzil planlaması genellikle şasi boyutlarını karıştırır: büyük odalar için yüksek kapasiteli bir model ve yatak odaları için kompakt bir hacim modeli. Referans olarak, taşınabilir klima kategorisi kapasitelerin şasi boyutlarına nasıl eşlendiğini gösterir, 50 L/gün olarak derecelendirilmiş 16.000 BTU R290 kendi kendini buharlaştıran ünite yukarıdaki tablonun büyük şasi ucunu temsil eder ve 14.000 BTU R290 soğutma ve ısıtma modeli aynı sınıftaki bir soğutma/ısıtma varyantını gösterir.
Bu kontrol listesini düzgün bir şekilde çalıştırmak için gereken belge paketini sağlayabiliriz - veri sayfaları, boyut çizimleri, karton çizimleri, model başına test standardı listesi ve hedef pazarınız için uygunluk dosyası indeksi. Toplu fiyat teklifleri, MOQ'nuza, ambalajınıza, fiş spesifikasyonunuza ve teslimat şeklinize göre oluşturulur, ticari şartlar proje bazında onaylanır, varsayılmaz.
Hedef pazarınızı, kapasite karışımınızı ve beklenen hacminizi gönderin ve size satır satır denetleyebileceğiniz bir belge paketi ve fiyat teklifi yapısı göndereceğiz.