9000 BTU - 12000 BTU Taşınabilir Klima Karşılaştırması: Soğutma Performansı ve Enerji Tüketimi

2026/10/21

Son şirket haberleri 9000 BTU - 12000 BTU Taşınabilir Klima Karşılaştırması: Soğutma Performansı ve Enerji Tüketimi

9000 BTU'ye Karşı 12000 BTU Portatif Klima: Hangi Kapasite Geri Ödeme Yapar?

Küresel portatif klima pazarında iki kapasite hakimdir: 9.000 BTU ve 12.000 BTU. Genellikle aynı şasi ailesi üzerine inşa edilirler ve aynı kanallardan satılırlar ve aralarındaki maliyet farkı, perakende fiyat farkının ima ettiğinden daha küçüktür. Hizmette çok farklı davranırlar ve aralarındaki seçim, enerji etiketi dosyasından sıcak bir yazda şikayet oranına kadar her şeyi belirler.

Bu karşılaştırma, ne stoklamaları gerektiğine karar vermesi gereken alıcılar ve bir tasarım seçimini katalog düzyazısı yerine sayılarla gerekçelendirmesi gereken ürün yöneticileri için yazılmıştır. Aşağıdaki her rakam, hesap makinesiyle kontrol edilebilen bir dönüşüm veya tam modelin test raporuna karşı doğrulanması gereken bir aralıktır.

1. Karşılaştırmalı Özellikler

Parametre9.000 BTU sınıfı12.000 BTU sınıfı
Nominal soğutma kapasitesi2,64 kW (9.000 BTU/sa)3,52 kW (12.000 BTU/sa)
Tipik nominal giriş gücü0,85–1,00 kW1,15–1,35 kW
Nominal koşulda EER2,6–2,9 W/W2,6–2,9 W/W
Tipik hava akışı320–380 m³/sa400–480 m³/sa
Bobin boyunca hava sıcaklığı düşüşü21–24 K22–25 K
Soğutucu akışkan şarjı (R290)150–190 g200–260 g
Gürültü, yüksek / düşük63–65 / 51–53 dB(A)64–67 / 52–55 dB(A)
Yoğuşma yönetimiKendi kendine buharlaşan, tank yedekliKendi kendine buharlaşan, daha büyük tank
Uygun oda alanı14–22 m²22–30 m²
Net ağırlık24–28 kg29–34 kg

Üçüncü sıradaki önemli gözlem. Nominal koşullarda, iki sınıf neredeyse aynı EER = soğutma kapasitesi ÷ giriş gücü, tipik olarak 2,6–2,9 W/W veya 3,412 ile çarpıldığında 8,9–9,9 BTU/Wh'dir. Daha büyük ünite tam yükte watt başına daha verimli değildir; sadece daha fazla güç çektiği için daha fazla ısıyı taşır. Sahip olduğu herhangi bir verimlilik avantajı, kısmi yükte ortaya çıkar ve kısmi yük yalnızca ünite odaya doğru şekilde boyutlandırıldığında oluşur.

2. Farkın Gerçekten Ortaya Çıktığı Yer

Küçük, iyi yalıtılmış bir odada iki ünite birleşir. 16 m²'lik bir yatak odasında 12.000 BTU'luk bir model hızlı bir şekilde ayar noktasına ulaşır, sonra döngüye girer; ek kapasite ödenir ve asla kullanılmaz. Batıya bakan camlı 28 m²'lik bir oturma alanında, 9.000 BTU'luk ünite öğleden sonra sürekli çalışır, ayar noktasına asla ulaşamaz ve sekiz saat boyunca tam nominal gücüne yakın tüketir.

Çoğu iklimde geçerli olan operasyonel kural: kapasite, tasarım gününün en sıcak saati için ısı yükünü, bozulma payı ile birlikte aşmalıdır. Ortalama camlı 20 m²'nin altında, 9.000 BTU normalde yeterlidir. 25 m²'nin üzerinde veya güçlü güneş ışığı alan 20 m²'nin üzerinde, 12.000 BTU daha güvenli bir spesifikasyondur. 20 ila 25 m² arasında karar, zemin alanına değil, camlama, yönlendirme ve doluluğa bağlıdır.

Ortam düşürme: şikayetleri belirleyen sayı

Kapasite, T1 koşullarında, 35°C dış ortamda derecelendirilmiştir. T3, 46°C'de, hava soğutmalı bir kondenser tipik olarak kapasitesinin %12–18'ini kaybeder ve %10–15 daha fazla güç çeker, çünkü ısı reddi bobin ile dış hava arasındaki sıcaklık farkına bağlıdır. Aralığın üst sınırında belirtilen 9.000 BTU'luk bir ünite, 46°C'de yaklaşık 7.600 BTU'luk bir ünite haline gelir - tam da müşteri en çok ihtiyaç duyduğunda. T3 dereceli 12.000 BTU'luk bir ünite, aynı koşullarda hala yaklaşık 10.000 BTU/saat sağlar. Güney Avrupa, Körfez ve güney Amerika Birleşik Devletleri'nde, bu "soğutmuyor" şikayetlerinin arkasındaki en yaygın teknik nedendir.

3. Enerji Tüketimi ve Çalıştırma Maliyeti

Çalıştırma maliyeti, nominal güçle aynı değildir ve fark görev döngüsüdür. Hesaplama enerji = giriş gücü × saatler × görev döngüsü, ve maliyet = enerji × tarife. Aşağıdaki tablo, 18 m²'lik bir yatak odası, 34°C dış ortam, 24°C ayar noktası ve 0,30 EUR/kWh'lik bir tarife kullanmaktadır.

Öğe9.000 BTU12.000 BTU
Nominal koşulda giriş gücü0,95 kW1,25 kW
Bu odadaki görev döngüsü~%70~%45
8 saatlik bir gece boyunca ortalama çekiş0,67 kW0,56 kW
Gecelik enerji5,3 kWh4,5 kWh
Gecelik maliyet1,60 EUR1,35 EUR
120 gecelik sezon boyunca enerji638 kWh540 kWh
Sezon maliyeti191 EUR162 EUR

Sezgisel olmayan sonuç: doğru odada, daha büyük ünite daha küçük olandan daha az enerji tüketebilir, çünkü ayar noktasına daha çabuk ulaşır ve sonra sürekli yükle mücadele etmek yerine kısmi yükte çalışır. Aynı 12.000 BTU'luk üniteyi 12 m²'lik bir yatak odasına koyarsanız, %30 görev döngüsünde kısa döngü yapar ve enerji avantajı kaybolurken nem kontrolü kötüleşir.

Bunu dürüst tutan iki uyarı:

  • Kısmi yük verimliliği derecelendirilmiş EER değildir. SEER gibi mevsimsel metrikler, kısmi yük çalışmasını ağır şekilde ağırlıklandırır, bu nedenle vasat bir tam yük EER'ye sahip bir ünite hala iyi bir etiket kazanabilir.
  • Tarifeler Avrupa genelinde üç katına kadar değişir. Almanya'da geçerli olan bir maliyet iddiası Portekiz'de otomatik olarak doğru değildir, bu nedenle para biriminin yanı sıra kWh'yi de yayınlayın.

4. Hava Akışı, Kanal Kayıpları ve Teslim Edilen Kapasite

Nominal kapasite, kısa, düz bir egzoz ile bir test tezgahında ölçülür. Bir müşteri, genellikle bir veya iki bükülme ile bir pencere kiti aracılığıyla 1,5 m'lik esnek bir hortum takar. Hem hortumun aldığı ısı hem de eklediği statik basınç, odaya aslında ulaşan şeyi azaltır.

EtkiHesaplamaYaklaşık etki
1,5 m tek duvarlı 150 mm kanal boyunca ısı kazancıAlan 0,71 m² × U 5 W/m²K × 12 K~40 W, 9.000 BTU'luk bir ünitenin yaklaşık %1,5'i
Aynı kanal 45°C'lik bir tavan arasında veya güneşe maruz kalan bir duvarda0,71 m² × 5 W/m²K × 33 K~120 W, yaklaşık %4,5
Ezilmiş veya uzatılmış bir hortumdan hava akışı kısıtlamasıStatik basınç, hızın karesiyle artarTeslim edilen kapasite, hava akışıyla kabaca orantılı olarak düşer

İkinci satır, kurulum talimatlarının neden ticari olarak önemli olduğunu açıklar: sıcak bir konservatuardan geçen bir hortum, 9.000'den 12.000 BTU'ya geçişin satın almaya çalıştığı kapasiteden daha fazlasını mal olabilir. Üçüncü satır, "aynı ünitenin dükkanda neden daha iyi performans gösterdiğini" açıklar.

Hava akışı ayrıca bobin sıcaklığı düşüşünü belirler. 1,2 kg/m³ hava ve yaklaşık 1,005 kJ/kg·K özgül ısı ile 350 m³/saat hareket eden 9.000 BTU'luk bir ünite, 2,64 kW sağlamak için yaklaşık 22 K'lik bir sıcaklık düşüşüne ihtiyaç duyar. 450 m³/saat hareket eden 12.000 BTU'luk bir ünite, 3,52 kW için yaklaşık 23 K'ye ihtiyaç duyar. 12.000 BTU'luk bir bobin yalnızca 350 m³/saat ile beslenirse, gereken düşüş 30 K'nin üzerine çıkar, evaporatör daha soğuk çalışır, gizli ısı giderme kısa süreliğine iyileşebilir ancak donma riski ve düşük sıcaklık kesme artar. Hava akışı bir konfor özelliği değildir; kapasite spesifikasyonunun bir parçasıdır.

5. Ağırlık, Lojistik ve Ürün Yelpazesi Planlaması

  • Kompresör ve şasi — 12.000 BTU sınıfı genellikle daha büyük bir döner kompresör, daha ağır göstergeli çelik ve farklı titreşim yalıtımı taşır, bu nedenle 9.000 BTU platformunun doğrudan bir varyantı değildir.
  • Egzoz donanımı — daha yüksek kapasite daha fazla egzoz havası gerektirir, bu nedenle hortum çapı ve pencere kiti tasarımı gerçek dünya performansının daha fazlasını taşır.
  • Konteyner ekonomisi — bir 40HQ, hacim olarak %8–15 daha az 12.000 BTU ünitesi ve kartonlar 30 kg brüt ağırlığı aştığında belirgin şekilde daha az ağırlık alır; birim başına navlun, marj hesaplamasına dahil edilmelidir.
  • Gürültü — daha büyük ünite yüksek fan hızında ölçülebilir şekilde daha gürültülüdür, bu da yatak odası odaklı perakende kanallarında gerçek bir itirazdır.
  • Dokümantasyon — enerji etiketi dosyaları ve test raporları kapasiteye özeldir; aile raporu açıkça kapsamadığı sürece 12.000 BTU'luk bir varyant kendi raporuna ihtiyaç duyar.

Ticari çıkarım, 9.000 ve 12.000 BTU'nun iki ürün olarak planlanması gerektiğidir, tek bir ürün iki etiketle değil. Farklı karton, birim başına farklı navlun, farklı sertifikasyon dosyası, farklı perakende fiyat noktası.

6. Ürün Yelpazesini Nasıl Oluşturmalı

Dayanıklı bir ürün yelpazesi genellikle her iki kapasiteyi de içerir. 9.000 BTU'yu yatak odaları ve küçük daireler için hacim modeli olarak, 12.000 BTU'yu ise oturma alanları için yükseltme olarak stoklayın ve fiyat merdivenini, yükseltmenin odayı giriş modelinden daha büyük olduğunu zaten bilen alıcıyı yakalayacak şekilde konumlandırın. Sürekli 46°C yaz yaşanan pazarlar için, T1 9.000 BTU'luk bir üniteyi tasarım zarfının ötesine itmek yerine T3 dereceli bir 12.000 BTU ünite belirleyin.

Referans olarak, nemlendirmeli 9.000 BTU R290 modeli 15–20 m² için alan bandının muhafazakar ucunda yer alır, üç hız, 24 saatlik zamanlayıcı ve uyku modu ile 12.000 BTU soğutma modeli hacim yükseltmesini kapsar ve 1.350 W'ta 12.000 BTU R290 soğutma/ısıtma versiyonu kendi kendini temizleme özellikli aynı kapasite sınıfının soğutma-yalnız ve ters döngü varyantlarına nasıl ayrıldığını gösterir. 3,52 kW çıkışa karşı 1.350 W girişin yaklaşık 2,6 W/W'lık bir EER anlamına geldiğine dikkat edin — sınıfın alt ucunda ve yalnızca BTU'yu değil, giriş gücünü de karşılaştırmayı hatırlatır.

7. Sonraki Adım: Seçim Desteği ve Toplu Fiyat Teklifi

Hangi kapasiteyi seçerseniz seçin, her iki varyantın da aynı standartta, aynı tezgahta test edilmesini ve sipariş belgelerinin bir parçası olarak raporların sunulmasını talep edin. Karşılaştırmalar yalnızca tek bir ölçüm konvansiyonu içinde anlamlıdır ve iki fiyat teklifi arasındaki %20'lik bir fark genellikle iki test yöntemi arasındaki bir farktır.

Her kapasite sınıfı için veri sayfaları, boyut çizimleri ve test standardı listesi sağlayabiliriz, böylece teklifler eşit şartlarda karşılaştırılabilir ve MOQ'unuza, ambalajınıza ve fiş spesifikasyonunuza karşı toplu hacimler için fiyat teklifi verebiliriz. Ticari şartlar, fiyat teklifinde proje bazında teyit edilir.

Oda boyutlarınızı, hedef pazarınızı ve beklenen hacminizi gönderin ve biz de ürün yelpazeniz için bir kapasite dağılımı önereceğiz.

Listeye Dön