9
2026/10/21
9000 BTU έναντι 12000 BTU φορητού κλιματιστικού: Ποια χωρητικότητα αποσβένει;
Δύο χωρητικότητες κυριαρχούν στην παγκόσμια αγορά φορητών κλιματιστικών: 9.000 BTU και 12.000 BTU. Συχνά κατασκευάζονται στην ίδια οικογένεια πλαισίων και πωλούνται μέσω των ίδιων καναλιών, και το χάσμα κόστους μεταξύ τους είναι μικρότερο από ό,τι υποδηλώνει η διαφορά τιμής λιανικής. Στη λειτουργία συμπεριφέρονται πολύ διαφορετικά, και η επιλογή μεταξύ τους αποφασίζει τα πάντα, από το αρχείο ενεργειακής ετικέτας έως το ποσοστό παραπόνων σε ένα ζεστό καλοκαίρι.
Αυτή η σύγκριση γράφεται για αγοραστές που πρέπει να αποφασίσουν τι να αποθηκεύσουν και για διαχειριστές προϊόντων που πρέπει να δικαιολογήσουν μια επιλογή σχεδιασμού με αριθμούς αντί για διαφημιστικό κείμενο. Κάθε σχήμα παρακάτω είναι είτε μια μετατροπή που μπορεί να ελεγχθεί με αριθμομηχανή είτε ένα εύρος που πρέπει να επαληθευτεί έναντι της έκθεσης δοκιμών για το ακριβές μοντέλο.
1. Συγκριτική Ανάλυση Προδιαγραφών
| Παράμετρος | Κατηγορία 9.000 BTU | Κατηγορία 12.000 BTU |
|---|---|---|
| Ονομαστική ικανότητα ψύξης | 2,64 kW (9.000 BTU/h) | 3,52 kW (12.000 BTU/h) |
| Τυπική ονομαστική ισχύς εισόδου | 0,85–1,00 kW | 1,15–1,35 kW |
| EER σε ονομαστική συνθήκη | 2,6–2,9 W/W | 2,6–2,9 W/W |
| Τυπική ροή αέρα | 320–380 m³/h | 400–480 m³/h |
| Πτώση θερμοκρασίας αέρα μέσω πηνίου | 21–24 K | 22–25 K |
| Φόρτιση ψυκτικού (R290) | 150–190 g | 200–260 g |
| Θόρυβος, υψηλή / χαμηλή | 63–65 / 51–53 dB(A) | 64–67 / 52–55 dB(A) |
| Διαχείριση συμπυκνωμάτων | Αυτο-εξατμιζόμενο, εφεδρική δεξαμενή | Αυτο-εξατμιζόμενο, μεγαλύτερη δεξαμενή |
| Κατάλληλη επιφάνεια δωματίου | 14–22 m² | 22–30 m² |
| Καθαρό βάρος | 24–28 kg | 29–34 kg |
Η σημαντική παρατήρηση βρίσκεται στην τρίτη γραμμή. Υπό ονομαστικές συνθήκες, οι δύο κατηγορίες έχουν σχεδόν την ίδια EER = ικανότητα ψύξης ÷ ισχύς εισόδου, τυπικά 2,6–2,9 W/W, ή 8,9–9,9 BTU/Wh μετά από πολλαπλασιασμό με 3,412. Η μεγαλύτερη μονάδα δεν είναι πιο αποδοτική ανά watt σε πλήρες φορτίο· απλώς μετακινεί περισσότερη θερμότητα επειδή καταναλώνει περισσότερη ισχύ. Οποιοδήποτε πλεονέκτημα απόδοσης έχει εμφανίζεται σε μερικό φορτίο, και το μερικό φορτίο συμβαίνει μόνο όταν η μονάδα έχει σωστά διαστασιολογηθεί για το δωμάτιο.
2. Πού Εμφανίζεται Πραγματικά η Διαφορά
Σε ένα μικρό, καλά σφραγισμένο δωμάτιο, οι δύο μονάδες συγκλίνουν. Ένα μοντέλο 12.000 BTU σε ένα υπνοδωμάτιο 16 m² φτάνει γρήγορα στο σημείο ρύθμισης, στη συνέχεια κάνει κύκλους· η επιπλέον χωρητικότητα αποσβένεται και δεν χρησιμοποιείται ποτέ. Σε έναν χώρο καθιστικού 28 m² με υαλοπίνακες που βλέπουν δυτικά, η μονάδα 9.000 BTU λειτουργεί συνεχώς κατά τη διάρκεια του απογεύματος, ποτέ δεν φτάνει στο σημείο ρύθμισης και καταναλώνει κοντά στην ονομαστική της ισχύ για οκτώ ώρες.
Ο κανόνας λειτουργίας που ισχύει στα περισσότερα κλίματα: η χωρητικότητα πρέπει να υπερβαίνει το θερμικό φορτίο την πιο ζεστή ώρα της ημέρας σχεδιασμού, με περιθώριο για υποβάθμιση. Κάτω από 20 m² με μέσους υαλοπίνακες, τα 9.000 BTU είναι συνήθως επαρκή. Πάνω από 25 m², ή πάνω από 20 m² με ισχυρή ηλιακή ακτινοβολία, τα 12.000 BTU είναι η ασφαλέστερη προδιαγραφή. Μεταξύ 20 και 25 m², η απόφαση εξαρτάται από τους υαλοπίνακες, τον προσανατολισμό και την πληρότητα, όχι από την επιφάνεια του δαπέδου.
Μείωση λόγω περιβάλλοντος: ο αριθμός που καθορίζει τα παράπονα
Η χωρητικότητα βαθμολογείται σε συνθήκες T1, 35°C εξωτερική. Στην T3, 46°C, ένας αερόψυκτος συμπυκνωτής συνήθως χάνει 12–18% της χωρητικότητάς του και καταναλώνει 10–15% περισσότερη ισχύ, επειδή η απόρριψη θερμότητας εξαρτάται από τη διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ του πηνίου και του εξωτερικού αέρα. Μια μονάδα 9.000 BTU που έχει οριστεί στο ανώτατο όριο της κλίμας της γίνεται περίπου μονάδα 7.600 BTU στους 46°C — ακριβώς όταν ο πελάτης τη χρειάζεται περισσότερο. Μια μονάδα 12.000 BTU με βαθμολογία T3 εξακολουθεί να παρέχει περίπου 10.000 BTU/h στις ίδιες συνθήκες. Στη Νότια Ευρώπη, τον Κόλπο και τις νότιες Ηνωμένες Πολιτείες, αυτός είναι ο πιο συνηθισμένος τεχνικός λόγος πίσω από τα παράπονα "δεν ψύχει".
3. Κατανάλωση Ενέργειας και Κόστος Λειτουργίας
Το κόστος λειτουργίας δεν είναι το ίδιο με την ονομαστική ισχύ, και η διαφορά είναι ο κύκλος λειτουργίας. Ο υπολογισμός είναι ενέργεια = ισχύς εισόδου × ώρες × κύκλος λειτουργίας, και κόστος = ενέργεια × τιμολόγιο. Ο παρακάτω πίνακας χρησιμοποιεί ένα υπνοδωμάτιο 18 m², 34°C εξωτερική, 24°C σημείο ρύθμισης και τιμολόγιο 0,30 EUR/kWh.
| Στοιχείο | 9.000 BTU | 12.000 BTU |
|---|---|---|
| Ισχύς εισόδου σε ονομαστική συνθήκη | 0,95 kW | 1,25 kW |
| Κύκλος λειτουργίας σε αυτό το δωμάτιο | ~70% | ~45% |
| Μέση κατανάλωση σε 8 ώρες νύχτας | 0,67 kW | 0,56 kW |
| Ενέργεια ανά νύχτα | 5,3 kWh | 4,5 kWh |
| Κόστος ανά νύχτα | 1,60 EUR | 1,35 EUR |
| Ενέργεια σε μια σεζόν 120 νυχτών | 638 kWh | 540 kWh |
| Κόστος σεζόν | 191 EUR | 162 EUR |
Το αντιφατικό αποτέλεσμα: στο σωστό δωμάτιο, η μεγαλύτερη μονάδα μπορεί να καταναλώσει λιγότερη ενέργεια από τη μικρότερη, επειδή φτάνει νωρίτερα στο σημείο ρύθμισης και στη συνέχεια λειτουργεί σε μερικό φορτίο αντί να μάχεται συνεχώς το φορτίο. Τοποθετήστε την ίδια μονάδα 12.000 BTU σε ένα υπνοδωμάτιο 12 m² και θα κάνει σύντομους κύκλους με 30% κύκλο λειτουργίας, και το πλεονέκτημα ενέργειας εξαφανίζεται ενώ ο έλεγχος υγρασίας χειροτερεύει.
Δύο προειδοποιήσεις διατηρούν αυτό ειλικρινές:
- Η απόδοση σε μερικό φορτίο δεν είναι ο ονομαστικός EER. Εποχιακές μετρήσεις όπως ο SEER δίνουν μεγάλη βαρύτητα στη λειτουργία με μερικό φορτίο, οπότε μια μονάδα με μέτριο EER σε πλήρες φορτίο μπορεί ακόμα να κερδίσει μια καλή ετικέτα.
- Τα τιμολόγια ποικίλλουν τρεις φορές σε όλη την Ευρώπη. Ένας ισχυρισμός κόστους που ισχύει στη Γερμανία δεν ισχύει αυτόματα στην Πορτογαλία, οπότε δημοσιεύστε kWh παράλληλα με το νόμισμα.
4. Ροή Αέρα, Απώλειες Αγωγών και Παραδοτέα Χωρητικότητα
Η ονομαστική χωρητικότητα μετράται σε πάγκο δοκιμών με κοντό, ευθύ σωλήνα εξαγωγής. Ένας πελάτης εγκαθιστά έναν εύκαμπτο σωλήνα 1,5 μ. μέσω ενός κιτ παραθύρου, συχνά με μία ή δύο καμπύλες. Τόσο η θερμότητα που απορροφάται από τον σωλήνα όσο και η στατική πίεση που προσθέτει μειώνουν αυτό που λαμβάνει πραγματικά το δωμάτιο.
| Επίδραση | Υπολογισμός | Κατά προσέγγιση αντίκτυπος |
|---|---|---|
| Θερμική αύξηση μέσω 1,5 μ. σωλήνα μονής στρώσης 150 mm | Επιφάνεια 0,71 m² × U 5 W/m²K × 12 K | ~40 W, περίπου 1,5% μιας μονάδας 9.000 BTU |
| Ίδιος σωλήνας σε σοφίτα 45°C ή ηλιόλουστο τοίχο | 0,71 m² × 5 W/m²K × 33 K | ~120 W, περίπου 4,5% |
| Περιορισμός ροής αέρα από τσακισμένο ή εκτεταμένο σωλήνα | Η στατική πίεση αυξάνεται με το τετράγωνο της ταχύτητας | Η παραδοτέα χωρητικότητα μειώνεται περίπου αναλογικά με τη ροή αέρα |
Η δεύτερη γραμμή είναι ο λόγος για τον οποίο οι οδηγίες εγκατάστασης έχουν εμπορική σημασία: ένας σωλήνας που περνά μέσα από ένα ζεστό σαλόνι μπορεί να κοστίσει περισσότερη χωρητικότητα από ό,τι η διαφορά από 9.000 σε 12.000 BTU προοριζόταν να αγοράσει. Η τρίτη γραμμή εξηγεί γιατί "η ίδια μονάδα λειτούργησε καλύτερα στο κατάστημα".
Η ροή αέρα καθορίζει επίσης την πτώση της θερμοκρασίας του πηνίου. Με αέρα 1,2 kg/m³ και ειδική θερμότητα περίπου 1,005 kJ/kg·K, μια μονάδα 9.000 BTU που μετακινεί 350 m³/h χρειάζεται πτώση θερμοκρασίας περίπου 22 K για να παραδώσει 2,64 kW. Μια μονάδα 12.000 BTU που μετακινεί 450 m³/h χρειάζεται περίπου 23 K για 3,52 kW. Εάν ένα πηνίο 12.000 BTU εξυπηρετείται μόνο από 350 m³/h, η απαιτούμενη πτώση αυξάνεται πάνω από 30 K, ο εξατμιστής λειτουργεί ψυχρότερος, η αφαίρεση λανθάνουσας θερμότητας μπορεί να βελτιωθεί στιγμιαία, αλλά ο κίνδυνος παγετού και η διακοπή χαμηλής θερμοκρασίας αυξάνονται. Η ροή αέρα δεν είναι χαρακτηριστικό άνεσης· είναι μέρος της προδιαγραφής χωρητικότητας.
5. Βάρος, Logistics και Σχεδιασμός Σειράς Προϊόντων
- Συμπιεστής και πλαίσιο — η κατηγορία 12.000 BTU συνήθως φέρει μεγαλύτερο περιστροφικό συμπιεστή, χάλυβα βαρύτερης μετρητή και διαφορετική απομόνωση κραδασμών, οπότε δεν είναι μια απλή παραλλαγή της πλατφόρμας 9.000 BTU.
- Υλικό εξαγωγής — η υψηλότερη χωρητικότητα απαιτεί περισσότερη ροή αέρα εξαγωγής, οπότε η διάμετρος του σωλήνα και ο σχεδιασμός του κιτ παραθύρου φέρουν μεγαλύτερο μέρος της πραγματικής απόδοσης.
- Οικονομία εμπορευματοκιβωτίων — ένα 40HQ χωράει 8–15% λιγότερες μονάδες 12.000 BTU κατά όγκο και αισθητά λιγότερες κατά βάρος, μόλις τα χαρτοκιβώτια υπερβούν τα 30 kg ακαθάριστα· το κόστος μεταφοράς ανά μονάδα πρέπει να εισέλθει στον υπολογισμό του περιθωρίου κέρδους.
- Θόρυβος — η μεγαλύτερη μονάδα είναι μετρήσιμα πιο θορυβώδης σε υψηλή ταχύτητα ανεμιστήρα, κάτι που αποτελεί γνήσιο αντικείμενο σε κανάλια λιανικής πώλησης με έμφαση στα υπνοδωμάτια.
- Τεκμηρίωση — τα αρχεία ενεργειακής ετικέτας και οι εκθέσεις δοκιμών είναι ειδικά για τη χωρητικότητα· μια παραλλαγή 12.000 BTU χρειάζεται τη δική της έκθεση, εκτός αν η έκθεση της οικογένειας την καλύπτει ρητά.
Η εμπορική συνέπεια είναι ότι τα 9.000 και 12.000 BTU πρέπει να σχεδιαστούν ως δύο προϊόντα, όχι ένα προϊόν με δύο ετικέτες. Διαφορετικό χαρτοκιβώτιο, διαφορετικό κόστος μεταφοράς ανά μονάδα, διαφορετικό αρχείο πιστοποίησης, διαφορετική τιμή λιανικής.
6. Πώς να Δημιουργήσετε τη Σειρά Προϊόντων
Μια ανθεκτική σειρά προϊόντων συνήθως περιλαμβάνει και τις δύο χωρητικότητες. Αποθηκεύστε τα 9.000 BTU ως το μοντέλο όγκου για υπνοδωμάτια και μικρά διαμερίσματα, και τα 12.000 BTU ως την αναβάθμιση για χώρους καθιστικού, με την κλιμακωτή τιμολόγηση τοποθετημένη έτσι ώστε η αναβάθμιση να προσελκύει τον αγοραστή που γνωρίζει ήδη ότι ο χώρος είναι πολύ μεγάλος για το βασικό μοντέλο. Για αγορές με συνεχόμενα καλοκαίρια 46°C, προδιαγράψτε μια μονάδα 12.000 BTU με βαθμολογία T3 αντί να πιέζετε μια μονάδα 9.000 BTU T1 πέρα από το όριο σχεδιασμού της.
Για αναφορά, το μοντέλο 9.000 BTU R290 με αφύγρανση για 15–20 m² βρίσκεται στο συντηρητικό άκρο της ζώνης επιφάνειας, το μοντέλο ψύξης 12.000 BTU με τρεις ταχύτητες, χρονοδιακόπτη 24 ωρών και λειτουργία ύπνου καλύπτει την αναβάθμιση όγκου, και η έκδοση 12.000 BTU R290 ψύξης/θέρμανσης στα 1.350 W με αυτοκαθαρισμό δείχνει πώς η ίδια κατηγορία χωρητικότητας χωρίζεται σε μοντέλα μόνο ψύξης και αντίστροφου κύκλου. Σημειώστε ότι 1.350 W εισόδου έναντι 3,52 kW εξόδου υποδηλώνουν EER περίπου 2,6 W/W — το χαμηλότερο άκρο της κατηγορίας, και μια υπενθύμιση να συγκρίνετε την ισχύ εισόδου, όχι μόνο τα BTU.
7. Επόμενο Βήμα: Υποστήριξη Επιλογής και Μαζική Προσφορά
Όποια χωρητικότητα κι αν επιλέξετε, απαιτήστε και οι δύο παραλλαγές να δοκιμάζονται σύμφωνα με το ίδιο πρότυπο, στον ίδιο πάγκο, με τις εκθέσεις να παρέχονται ως μέρος της τεκμηρίωσης της παραγγελίας. Οι συγκρίσεις είναι ουσιαστικές μόνο εντός μιας σύμβασης μέτρησης, και ένα χάσμα 20% μεταξύ δύο προσφορών είναι συνήθως ένα χάσμα μεταξύ δύο μεθόδων δοκιμών.
Μπορούμε να παρέχουμε φύλλα δεδομένων, σχέδια διαστάσεων και τη λίστα προτύπων δοκιμών για κάθε κατηγορία χωρητικότητας, ώστε οι προσφορές να μπορούν να συγκριθούν με ίσους όρους, και να προσφέρουμε όγκους χύμα έναντι του MOQ σας, της συσκευασίας και της προδιαγραφής βύσματος. Οι εμπορικοί όροι επιβεβαιώνονται ανά έργο στην προσφορά.
Στείλτε τα μεγέθη των δωματίων σας, την αγορά-στόχο και τον αναμενόμενο όγκο και θα σας προτείνουμε έναν διαχωρισμό χωρητικότητας για τη σειρά σας.