9

2026/10/21

Laatste bedrijfsnieuws over 9

9000 BTU vs 12000 BTU Draagbare Airconditioner: Welke Capaciteit Betaalt Zich Terug?

Twee capaciteiten domineren de wereldwijde markt voor draagbare airconditioners: 9.000 BTU en 12.000 BTU. Ze zijn vaak gebouwd op dezelfde chassisfamilie en verkocht via dezelfde kanalen, en het kostenverschil ertussen is kleiner dan het prijsverschil in de winkel doet vermoeden. In gebruik gedragen ze zich heel anders, en de keuze ertussen bepaalt alles, van het energielabel tot het aantal klachten in een hete zomer.

Deze vergelijking is geschreven voor kopers die moeten beslissen wat ze op voorraad moeten hebben en voor productmanagers die een ontwerpkeuze moeten rechtvaardigen met cijfers in plaats van catalogusteksten. Elk cijfer hieronder is ofwel een conversie die met een rekenmachine kan worden gecontroleerd, ofwel een bereik dat moet worden geverifieerd aan de hand van het testrapport voor het exacte model.

1. Specificaties Kop-tegen-Kop

Parameter9.000 BTU klasse12.000 BTU klasse
Nominale koelcapaciteit2,64 kW (9.000 BTU/u)3,52 kW (12.000 BTU/u)
Typisch nominaal ingangsvermogen0,85–1,00 kW1,15–1,35 kW
EER bij nominaal bedrijf2,6–2,9 W/W2,6–2,9 W/W
Typische luchtstroom320–380 m³/u400–480 m³/u
Temperatuurdaling lucht over spoel21–24 K22–25 K
Koelmiddelvulling (R290)150–190 g200–260 g
Geluidsniveau, hoog / laag63–65 / 51–53 dB(A)64–67 / 52–55 dB(A)
CondenswaterafvoerZelfverdampend, tank als back-upZelfverdampend, grotere tank
Geschikt kamer oppervlak14–22 m²22–30 m²
Nettogewicht24–28 kg29–34 kg

De belangrijke observatie staat in rij drie. Onder nominale omstandigheden hebben de twee klassen bijna dezelfde EER = koelcapaciteit ÷ ingangsvermogen, typisch 2,6–2,9 W/W, of 8,9–9,9 BTU/Wh na vermenigvuldiging met 3,412. Het grotere apparaat is niet efficiënter per watt bij vollast; het verplaatst simpelweg meer warmte omdat het meer stroom verbruikt. Elk efficiëntievoordeel dat het heeft, verschijnt bij deellast, en deellast treedt alleen op wanneer het apparaat correct is gedimensioneerd voor de kamer.

2. Waar het Verschil Werkelijk Verschijnt

In een kleine, goed afgesloten kamer komen de twee apparaten overeen. Een 12.000 BTU-model in een slaapkamer van 16 m² bereikt snel de ingestelde temperatuur, schakelt dan uit; de extra capaciteit wordt betaald en nooit gebruikt. In een woonkamer van 28 m² met ramen op het westen draait het 9.000 BTU-apparaat continu gedurende de middag, bereikt nooit de ingestelde temperatuur en verbruikt bijna zijn volledige nominale vermogen gedurende acht uur.

De operationele regel die in de meeste klimaten geldt: capaciteit moet de warmtelast overtreffen tijdens het heetste uur van de ontwerp dag, met marge voor degradatie. Onder 20 m² met gemiddelde beglazing is 9.000 BTU normaal gesproken voldoende. Boven 25 m², of boven 20 m² met sterke zonne-instraling, is 12.000 BTU de veiligere specificatie. Tussen 20 en 25 m² hangt de beslissing af van beglazing, oriëntatie en bezetting, niet van de vloeroppervlakte.

Omgevingsdegradatie: het getal dat klachten bepaalt

Capaciteit wordt beoordeeld onder T1-omstandigheden, 35°C buiten. Bij T3, 46°C, verliest een luchtgekoelde condensor typisch 12–18% van zijn capaciteit en verbruikt 10–15% meer stroom, omdat de warmteafvoer afhangt van het temperatuurverschil tussen de spoel en de buitenlucht. Een 9.000 BTU-apparaat gespecificeerd aan de bovenkant van zijn bereik wordt ruwweg een 7.600 BTU-apparaat bij 46°C — precies wanneer de klant het het meest nodig heeft. Een 12.000 BTU T3-geclassificeerd apparaat levert nog steeds ongeveer 10.000 BTU/u onder dezelfde omstandigheden. In Zuid-Europa, de Golfregio en de zuidelijke Verenigde Staten is dit de meest voorkomende technische reden achter "het koelt niet" klachten.

3. Energieverbruik en Draaikosten

Draaikosten zijn niet hetzelfde als nominaal vermogen, en het verschil is de inschakelduur. De berekening is energie = ingangsvermogen × uren × inschakelduur, en kosten = energie × tarief. De onderstaande tabel gebruikt een slaapkamer van 18 m², 34°C buiten, 24°C ingestelde temperatuur en een tarief van 0,30 EUR/kWh.

Item9.000 BTU12.000 BTU
Ingangsvermogen bij nominaal bedrijf0,95 kW1,25 kW
Inschakelduur in deze kamer~70%~45%
Gemiddelde opname gedurende een 8-uurs nacht0,67 kW0,56 kW
Energie per nacht5,3 kWh4,5 kWh
Kosten per nacht1,60 EUR1,35 EUR
Energie over een seizoen van 120 nachten638 kWh540 kWh
Seizoenskosten191 EUR162 EUR

Het contra-intuïtieve resultaat: in de juiste kamer kan het grotere apparaat minder energie verbruiken dan het kleinere, omdat het sneller de ingestelde temperatuur bereikt en vervolgens op deellast draait in plaats van continu tegen de belasting te vechten. Plaats hetzelfde 12.000 BTU-apparaat in een slaapkamer van 12 m² en het schakelt kort in met 30% inschakelduur, en het energievoordeel verdwijnt terwijl de vochtigheidsregeling slechter wordt.

Twee kanttekeningen houden dit eerlijk:

  • Deellastefficiëntie is niet de beoordeelde EER. Seizoensgebonden metrics zoals SEER wegen deellastoperaties zwaar, dus een apparaat met een middelmatige EER bij vollast kan nog steeds een goed label krijgen.
  • Tarieven variëren drievoudig in Europa. Een kostenclaim die in Duitsland geldt, is niet automatisch waar in Portugal, dus publiceer kWh naast valuta.

4. Luchtstroom, Kanaalverliezen en Geleverde Capaciteit

Nominale capaciteit wordt gemeten op een testbank met een korte, rechte uitlaat. Een klant installeert een flexibele slang van 1,5 m via een raamkit, vaak met één of twee bochten. Zowel de warmte die door de slang wordt opgenomen als de statische druk die deze toevoegt, verminderen wat de kamer daadwerkelijk ontvangt.

EffectBerekeningGeschatte impact
Warmtewinst door 1,5 m enkelwandig 150 mm kanaalOppervlakte 0,71 m² × U 5 W/m²K × 12 K~40 W, ongeveer 1,5% van een 9.000 BTU-apparaat
Hetzelfde kanaal in een zolder van 45°C of een zonbeschenen muur0,71 m² × 5 W/m²K × 33 K~120 W, ongeveer 4,5%
Luchtstroombeperking door een geplette of uitgerekte slangStatische druk stijgt met het kwadraat van de snelheidGeleverde capaciteit daalt ruwweg in verhouding tot de luchtstroom

De tweede rij is waarom installatie-instructies commercieel belangrijk zijn: een slang die door een hete serre loopt, kan meer capaciteit kosten dan de stap van 9.000 naar 12.000 BTU bedoeld was om te kopen. De derde rij verklaart waarom "hetzelfde apparaat beter presteerde in de winkel".

Luchtstroom bepaalt ook de temperatuurdaling van de spoel. Met lucht van 1,2 kg/m³ en een soortelijke warmte van ongeveer 1,005 kJ/kg·K, heeft een 9.000 BTU-apparaat dat 350 m³/u verplaatst een temperatuurdaling van ongeveer 22 K nodig om 2,64 kW te leveren. Een 12.000 BTU-apparaat dat 450 m³/u verplaatst, heeft ongeveer 23 K nodig voor 3,52 kW. Als een 12.000 BTU-spoel slechts 350 m³/u krijgt, stijgt de benodigde daling boven 30 K, wordt de verdamper kouder, kan de latente verwijdering kortstondig verbeteren, maar neemt het risico op bevriezing en de uitschakeling bij lage temperatuur toe. Luchtstroom is geen comfortfunctie; het is onderdeel van de capaciteitsspecificatie.

5. Gewicht, Logistiek en Assortimentsplanning

  • Compressor en chassis — de 12.000 BTU-klasse heeft meestal een grotere roterende compressor, zwaarder staal en andere trillingsisolatie, dus het is geen directe variant van het 9.000 BTU-platform.
  • Uitlaat hardware — hogere capaciteit vereist meer uitlaat luchtstroom, dus de slangdiameter en het ontwerp van de raamkit dragen meer bij aan de prestaties in de praktijk.
  • Container economie — een 40HQ bevat 8–15% minder 12.000 BTU-eenheden qua volume en merkbaar minder qua gewicht zodra de dozen meer dan 30 kg bruto wegen; vracht per eenheid moet worden meegenomen in de margeberekening.
  • Geluidsniveau — het grotere apparaat is meetbaar luider bij hoge ventilatorsnelheid, wat een reële bezwaar is in winkelkanalen gericht op slaapkamers.
  • Documentatie — energielabelbestanden en testrapporten zijn capaciteitsspecifiek; een 12.000 BTU-variant heeft zijn eigen rapport nodig, tenzij het familie rapport het expliciet dekt.

De commerciële implicatie is dat 9.000 en 12.000 BTU moeten worden gepland als twee producten, niet één product met twee labels. Verschillende doos, verschillende vracht per eenheid, verschillend certificeringsbestand, verschillende verkoopprijs.

6. Hoe het Assortiment Op te Bouwen

Een veerkrachtig assortiment bevat meestal beide capaciteiten. Sla 9.000 BTU op als het volumemodel voor slaapkamers en kleine appartementen, en 12.000 BTU als de upgrade voor woonruimtes, met de prijsladder zo gepositioneerd dat de upgrade de koper aantrekt die al weet dat de kamer te groot is voor het instapmodel. Voor markten met aanhoudende zomers van 46°C, specificeer een T3-geclassificeerd 12.000 BTU-apparaat in plaats van een T1 9.000 BTU-apparaat buiten zijn ontwerpgrenzen te duwen.

Ter referentie, het 9.000 BTU R290 model met ontvochtiging voor 15–20 m² bevindt zich aan de conservatieve kant van het oppervlaktebereik, het 12.000 BTU koelmodel met drie snelheden, 24-uurs timer en slaapmodus dekt de volume-upgrade, en de 12.000 BTU R290 koel/verwarmingsversie op 1.350 W met zelfreiniging laat zien hoe dezelfde capaciteitsklasse zich splitst in alleen-koelende en omkeerbare cycli varianten. Merk op dat 1.350 W ingang tegen 3,52 kW uitgang een EER van ongeveer 2,6 W/W impliceert — het lagere einde van de klasse, en een herinnering om het ingangsvermogen te vergelijken, niet alleen BTU.

7. Volgende Stap: Selectieondersteuning en Bulkofferte

Welke capaciteit u ook kiest, eis dat beide varianten worden getest volgens dezelfde norm, op dezelfde testbank, met rapporten als onderdeel van de besteldocumentatie. Vergelijkingen zijn alleen zinvol binnen één meetconventie, en een verschil van 20% tussen twee offertes is meestal een verschil tussen twee testmethoden.

Wij kunnen specificatiedatabladen, maattekeningen en de lijst met testnormen voor elke capaciteitsklasse leveren, zodat aanbiedingen op gelijke voet kunnen worden vergeleken, en bulkvolumes kunnen worden geciteerd tegen uw MOQ, verpakking en stekkerspecificatie. Commerciële voorwaarden worden per project bevestigd in de offerte.

Stuur uw kamergroottes, doelmarkt en verwachte volume en wij adviseren u een capaciteitssplitsing voor uw assortiment.

Terug naar lijst