R290 Φορητά κλιματιστικά: Ασφάλεια, απόδοση και τι πρέπει να ελέγξουν οι Ευρωπαίοι αγοραστές πριν παραγγείλουν

2026/10/21

Τα τελευταία νέα της εταιρείας για R290 Φορητά κλιματιστικά: Ασφάλεια, απόδοση και τι πρέπει να ελέγξουν οι Ευρωπαίοι αγοραστές πριν παραγγείλουν

Φορητά Κλιματιστικά R290: Τι Πρέπει να Επαληθεύσουν οι Ευρωπαίοι Αγοραστές Πριν την Παραγγελία

Προπάνιο, R290, έχει μετακινηθεί από εναλλακτική λύση σε βασικό ψυκτικό μέσο για φορητά κλιματιστικά που πωλούνται στην Ευρώπη. Οι λόγοι είναι ταυτόχρονα ρυθμιστικοί και τεχνικοί: δυναμικό υπερθέρμανσης του πλανήτη 3 έναντι 2.088 για το R410A, μηδενική έκθεση στο όριο F-gas και καλύτερη απόδοση σε σύστημα μικρής φόρτισης. Η συνέπεια είναι ότι οι Ευρωπαίοι αγοραστές πλέον αφιερώνουν περισσότερο χρόνο στην αξιολόγηση της τεκμηρίωσης ασφαλείας παρά στη διαπραγμάτευση της χωρητικότητας.

Αυτή η αλλαγή δεν είναι απλώς καλλυντική. Ένα ψυκτικό μέσο A3 αλλάζει τον σχεδιασμό του ηλεκτρικού κουτιού, τη διατύπωση στην ετικέτα, τη διαδικασία φόρτισης στο εργοστάσιο και τον τρόπο μεταφοράς της μονάδας δια θαλάσσης. Αυτό το άρθρο περιγράφει τις αλλαγές, με τους αριθμούς πίσω από κάθε απαίτηση.

1. Γιατί το R290 Κερδίζει στο Χαρτί

ΙδιότηταR290R410AR32
GWP (AR4 / AR5)32.088675
Κατηγορία ασφαλείας (ISO 817)A3, εύφλεκτοA1A2L, ελαφρώς εύφλεκτο
Έκθεση στο όριο F-gas στην ΕΕΚανέναΥψηλήΜέτρια
Τυπική φόρτιση σε φορητή μονάδα150–300 g500–800 g450–650 g
Κρίσιμη θερμοκρασία~96°C~71°C~78°C
Ολίσθηση θερμοκρασίας0 K (καθαρή ουσία)~0.1 K~0.1 K
Απόδοση σε μικρά συστήματαΕξαιρετικήΒασικήΚαλή

Η κρίσιμη θερμοκρασία εξηγεί τη συμπεριφορά σε υψηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος. Επειδή το R290 παραμένει κάτω από το κρίσιμο σημείο του σε θερμοκρασίες συμπύκνωσης που ωθούν το R410A στα όρια του, η χωρητικότητα διατηρείται καλύτερα ένα απόγευμα με 46°C και η πίεση εκκένωσης παραμένει χαμηλότερη. Η μηδενική ολίσθηση είναι πλεονέκτημα για τη συντήρηση: μια διαρροή δεν κλασματοποιεί τη φόρτιση, οπότε το ψυκτικό μέσο που παραμένει διατηρεί τη σύνθεσή του. Η σωστή διαδικασία επισκευής εξακολουθεί να είναι ανάκτηση και πλήρης επαναφόρτιση κατά βάρος, ποτέ συμπλήρωση.

Το αντιστάθμισμα είναι η ογκομετρική χωρητικότητα. Το R290 μεταφέρει λιγότερη θερμότητα ανά κυβικό μέτρο αερίου αναρρόφησης από το R410A, οπότε απαιτείται συμπιεστής μεγαλύτερης μετατόπισης για την ίδια εργασία. Τα φορητά R290 επομένως δεν είναι άμεσες μετατροπές ενός σασί R410A. Ο συμπιεστής, το τριχοειδές σωλήνα ή η ρύθμιση του EXV και το κύκλωμα του πηνίου αλλάζουν όλα.

2. Το Ρυθμιστικό Πλαίσιο

  • Κανονισμός F-gas (ΕΕ) 2024/573 — διέπει τη σταδιακή κατάργηση των υδροφθορανθράκων. Ο εξοπλισμός που λειτουργεί με φυσικά ψυκτικά μέσα βρίσκεται εκτός του μηχανισμού ποσοστώσεων, ο οποίος προστατεύει τόσο τη διαθεσιμότητα όσο και τη σταθερότητα των τιμών καθώς η προσφορά HFC σφίγγει.
  • EN 60335-2-40 — το πρότυπο ασφάλειας οικιακών συσκευών που καλύπτει ηλεκτρικούς κινδύνους και κινδύνους που σχετίζονται με το ψυκτικό μέσο: όρια φόρτισης, εξαερισμός, αξιολόγηση πηγών ανάφλεξης, σήμανση και οδηγίες.
  • Οικολογικός Σχεδιασμός και Ενεργειακή Επισήμανση — υποχρεώσεις απόδοσης και ετικέτας, μετρούμενες στο ψυκτικό μέσο που χρησιμοποιείται πραγματικά στην παραγωγή και όχι σε αυτό της έκθεσης σχεδιασμού.
  • Κανόνες μεταφοράς — το προπάνιο είναι UN 1978, εύφλεκτο αέριο Κλάσης 2.1, με την οδηγία συσκευασίας και την τεκμηρίωση που προκύπτουν από αυτήν την ταξινόμηση.

Το όριο φόρτισης για ψυκτικά μέσα A3 δεν είναι ένας ενιαίος αριθμός που εφαρμόζεται τυφλά. Εξαρτάται από τον κατειλημμένο χώρο, το ύψος εγκατάστασης, τον εξαερισμό και εάν το κύκλωμα είναι σφραγισμένο ή μερικώς σφραγισμένο. Οι αγοραστές πρέπει να απαιτούν τον υπολογισμό, όχι μόνο το βάρος φόρτισης που αναγράφεται στην ετικέτα.

Κάνοντας εσείς την αριθμητική της συγκέντρωσης

Το κατώτερο όριο ευφλεκτότητας του προπανίου είναι περίπου 38 g/m³ στον αέρα. Η διαίρεση της φόρτισης με τον όγκο του δωματίου δίνει μια συγκέντρωση χειρότερης περίπτωσης υποθέτοντας πλήρη απελευθέρωση, μηδενικό εξαερισμό και τέλεια ανάμιξη — συντηρητικό, αλλά χρήσιμο τεστ ελέγχου.

ΦόρτισηΔωμάτιο 10 m³Δωμάτιο 15 m³Δωμάτιο 20 m³Δωμάτιο 30 m³
150 g15.0 g/m³ (39% LFL)10.0 g/m³ (26%)7.5 g/m³ (20%)5.0 g/m³ (13%)
200 g20.0 g/m³ (53%)13.3 g/m³ (35%)10.0 g/m³ (26%)6.7 g/m³ (18%)
300 g30.0 g/m³ (79%)20.0 g/m³ (53%)15.0 g/m³ (39%)10.0 g/m³ (26%)

Αυτός είναι ο λόγος που το πρότυπο συνδέει τη φόρτιση με τον όγκο του δωματίου και γιατί μια μονάδα 300 g που προορίζεται για ένα σαλόνι 30 m² είναι μια διαφορετική περίπτωση ασφαλείας από μια μονάδα 200 g που πωλείται σε μικρά υπνοδωμάτια. Είναι επίσης ο λόγος που το εγχειρίδιο πρέπει να δηλώνει ένα ελάχιστο μέγεθος δωματίου, και γιατί αυτή η δήλωση είναι ένα στοιχείο συμμόρφωσης παρά ένα αντίγραφο μάρκετινγκ.

3. Χαρακτηριστικά Ασφαλείας προς Επαλήθευση, Όχι Υπόθεση

ΧαρακτηριστικόΓιατί είναι σημαντικόΠώς να επαληθεύσετε
Σφραγισμένο κύκλωμα ψυκτικού μέσουΑποτρέπει διαρροές σε κανονική χρήση και μεταφοράΠοιότητα συγκόλλησης, αρχεία δοκιμής πίεσης ή ηλίου 100%
Αξιολόγηση πηγών ανάφλεξηςΟποιοσδήποτε σπινθήρας εντός ζώνης διαρροής είναι κίνδυνοςΛίστα εξαρτημάτων που δείχνει τις θέσεις ρελέ, θερμοστάτη και διακόπτη σύμφωνα με το πρότυπο
Εξαερισμός του ηλεκτρικού κουτιούΑραιώνει τυχόν συσσωρευμένο αέριοΣχέδιο σχεδίασης και ανασκόπηση διαδρομής ροής αέρα
Ετικέτα προειδοποίησης για εύφλεκτο αέριοΑπαιτείται και διαβάζεται από τους τεχνικούς συντήρησηςΔιάταξη ετικέτας, σύμβολο και γλώσσα σύμφωνα με το πρότυπο
Διαδικασία συντήρησης και φόρτισηςΑποτρέπει μη ασφαλή επιτόπια επισκευήΓραπτή διαδικασία στο εγχειρίδιο συντήρησης, στη γλώσσα προορισμού
Ταξινόμηση μεταφοράςΕπηρεάζει το κόστος μεταφοράς και την αποδοχή στο λιμάνιΑριθμός UN, οδηγία συσκευασίας και δήλωση επικίνδυνων εμπορευμάτων

4. Έλεγχος Φόρτισης και Αντισταθμίσεις Απόδοσης

Το βάρος φόρτισης πρέπει να ελέγχεται με ακρίβεια λίγων γραμμαρίων στο εργοστάσιο, και αυτό είναι πειθαρχία παραγωγής παρά χαρακτηριστικό σχεδιασμού. Μια υποφόρτιση 5% συνήθως κοστίζει 2–5% της χωρητικότητας και αυξάνει τη θερμοκρασία εκκένωσης, γεγονός που μειώνει τη διάρκεια ζωής του συμπιεστή στις ακριβώς ζεστές αγορές όπου η μονάδα λειτουργεί σκληρότερα. Μια υπερφόρτιση 5% αυξάνει την πίεση συμπύκνωσης, αυξάνει την ισχύ εισόδου και μειώνει το περιθώριο ασφαλείας που έκανε τον σχεδιασμό συμβατό εξαρχής. Ζητήστε τη μέθοδο φόρτισης: μια βαθμονομημένη ζυγαριά με καταγεγραμμένο βάρος ανά μονάδα είναι η μόνη απάντηση που επιβιώνει από έναν έλεγχο.

Δύο προσδοκίες απόδοσης πρέπει να τεθούν με την ομάδα πωλήσεων πριν από την έναρξη. Πρώτον, οι μονάδες R290 είναι ισχυρές σε υψηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος, αλλά το βήμα χωρητικότητας μεταξύ ενός μοντέλου 9.000 BTU και ενός 14.000 BTU είναι αλλαγή σασί, όχι ρύθμιση firmware. Δεύτερον, ο θόρυβος από έναν συμπιεστή R290 μεγαλύτερης μετατόπισης μπορεί να είναι υψηλότερος σε χαμηλή συχνότητα, και τα κανάλια που εστιάζουν στα υπνοδωμάτια το παρατηρούν. Κανένα από τα δύο δεν είναι ελάττωμα. Και τα δύο είναι επιλογές προδιαγραφών που πρέπει να εμφανίζονται στο φύλλο δεδομένων αντί να εμφανίζονται σε κριτικές.

5. Έγγραφα που Πρέπει να Ταξιδέψουν με την Παραγγελία

  1. Έκθεση δοκιμής ασφαλείας σύμφωνα με το EN 60335-2-40 για την ακριβή οικογένεια μοντέλων, αναφέροντας το ψυκτικό μέσο και το βάρος φόρτισης.
  2. Υπολογισμός ορίου φόρτισης για κάθε μοντέλο, με το ελάχιστο μέγεθος δωματίου που αναγράφεται στο εγχειρίδιο και στην ετικέτα.
  3. Έκθεση απόδοσης σύμφωνα με το EN 14511, συν τα δεδομένα πίσω από την ενεργειακή ετικέτα και το δελτίο προϊόντος.
  4. Αρχεία δοκιμής διαρροής που είναι ανιχνεύσιμα ανά σειριακό αριθμό, και η διαδικασία του χώρου φόρτισης του εργοστασίου.
  5. Τεκμηρίωση επικίνδυνων εμπορευμάτων για UN 1978, συμφωνημένη με τον μεταφορέα πριν από την κράτηση.
  6. Εγχειρίδιο συντήρησης με διαδικασία ανάκτησης, συγκόλλησης και επαναφόρτισης, στη γλώσσα της αγοράς προορισμού.

Όπου ένας αγοραστής συγκρίνει πολλούς προμηθευτές R290, τα έγγραφα είναι ο διαφοροποιητής. Δύο μονάδες με την ίδια χωρητικότητα, την ίδια φόρτιση και την ίδια ετικέτα μπορούν να έχουν πολύ διαφορετικά αρχεία ασφαλείας, και μόνο μία από αυτές θα επιβιώσει από την αναθεώρηση συμμόρφωσης ενός λιανοπωλητή ή ένα ερώτημα τελωνείου.

Για αναφορά σχετικά με τη δομή της σειράς, το μοντέλο R290 9.000 BTU μόνο ψύξης αντιπροσωπεύει το χαμηλό άκρο φόρτισης της κατηγορίας, το μοντέλο R290 12.000 BTU ψύξης/θέρμανσης στα 1.350 W με αυτοκαθαρισμό βρίσκεται στη ζώνη όγκου, και το μοντέλο R290 14.000 BTU ψύξης και θέρμανσης καλύπτει μεγαλύτερα δωμάτια όπου ο υπολογισμός του ορίου φόρτισης γίνεται το αποφασιστικό έγγραφο.

6. Επόμενο Βήμα: Τεχνικά Αρχεία και Προσφορά Χύμα

Το R290 δεν είναι ετικέτα μάρκετινγκ. Είναι μια μηχανική δέσμευση που εκτείνεται από τον σταθμό συγκόλλησης έως την εργαλειοθήκη του τεχνικού συντήρησης. Οι αγοραστές που επαληθεύουν ολόκληρη την αλυσίδα λαμβάνουν ένα συμβατό, αποδοτικό προϊόν με σταθερή προσφορά ψυκτικού μέσου. Οι αγοραστές που αποδέχονται μόνο ένα πιστοποιητικό αναλαμβάνουν τον κίνδυνο.

Μπορούμε να παρέχουμε το τεχνικό πακέτο για αξιολόγηση — φύλλα δεδομένων, σχέδια διαστάσεων, βάρος φόρτισης ανά μοντέλο, λίστα προτύπων δοκιμών και ευρετήριο εγγράφων για την αγορά προορισμού σας — και να προσφέρουμε χύμα όγκους έναντι του MOQ, της συσκευασίας και των προδιαγραφών βύσματος. Οι εμπορικοί όροι επιβεβαιώνονται ανά έργο στην προσφορά.

Στείλτε την αγορά-στόχο σας, τη λίστα μοντέλων και τον αναμενόμενο όγκο και θα σας επιστρέψουμε το τεχνικό αρχείο και μια προσφορά που μπορείτε να υποβάλετε στη δική σας αναθεώρηση συμμόρφωσης.

Πίσω στη λίστα