R290 Taşınabilir Klimalar: Güvenlik, Performans ve Avrupalı Alıcıların Sipariş Vermeden Önce Doğrulaması Gerekenler
2026/10/21
R290 Taşınabilir Klimalar: Avrupa'daki Alıcıların Sipariş Vermeden Önce Doğrulaması Gerekenler
Propan, R290, Avrupa'da satılan taşınabilir klimalar için niş bir alternatiften varsayılan soğutucu akışkana dönüştü. Nedenleri hem düzenleyici hem de teknik: küresel ısınma potansiyeli 3'e karşı R410A için 2.088, F-gaz kotasına maruz kalmama ve küçük şarj sistemlerinde daha iyi verimlilik. Sonuç olarak, Avrupalı alıcılar artık kapasite hakkında tartışmaktan çok güvenlik belgelerini değerlendirmeye daha fazla zaman harcıyor.
Bu değişim kozmetik değil. Bir A3 soğutucu akışkan, elektrik kutusunun tasarımını, etiketteki yazıları, fabrikadaki doldurma prosedürünü ve denizde seyahat etme şeklini değiştirir. Bu makale, her gereksinimin arkasındaki sayılarla birlikte nelerin değiştiğini özetlemektedir.
1. Neden R290 Kağıt Üzerinde Kazanır
| Özellik | R290 | R410A | R32 |
|---|---|---|---|
| GWP (AR4 / AR5) | 3 | 2.088 | 675 |
| Güvenlik sınıfı (ISO 817) | A3, yanıcı | A1 | A2L, hafif yanıcı |
| AB'de F-gaz kotası maruziyeti | Yok | Yüksek | Orta |
| Taşınabilir bir ünitede tipik şarj | 150–300 g | 500–800 g | 450–650 g |
| Kritik sıcaklık | ~96°C | ~71°C | ~78°C |
| Sıcaklık kayması | 0 K (saf akışkan) | ~0.1 K | ~0.1 K |
| Küçük sistemlerde verimlilik | Mükemmel | Temel | İyi |
Kritik sıcaklık, yüksek ortam davranışını açıklar. R290, R410A'yı zarfının kenarına iten yoğuşma sıcaklıklarında kritik noktasının altında kaldığı için, 46°C'lik bir öğleden sonra kapasite daha iyi korunur ve deşarj basıncı daha düşük kalır. Sıfır kayma bir servis avantajıdır: bir sızıntı şarjı ayırmaz, bu nedenle kalan soğutucu akışkan bileşimini korur. Doğru onarım prosedürü hala ağırlığa göre geri kazanma ve tam yeniden doldurmadır, asla üstünü tamamlama değildir.
Karşı ağırlık hacimsel kapasitedir. R290, R410A'dan daha az ısıyı metreküp emme gazı başına taşır, bu nedenle aynı iş için daha büyük deplasmanlı bir kompresöre ihtiyaç duyulur. Bu nedenle R290 portatifleri, R410A şasilerinin doğrudan dönüştürülmüş halleri değildir; kompresör, kapiler veya EXV boyutlandırması ve bobin devresi hepsi değişir.
2. Düzenleyici Çerçeve
- F-gaz Yönetmeliği (AB) 2024/573 — hidroflorokarbonların aşamalı olarak azaltılmasını yönetir. Doğal soğutucu akışkanlarla çalışan ekipman, HFC tedariki sıkılaştıkça hem bulunabilirliği hem de fiyat istikrarını koruyan kota mekanizmasının dışındadır.
- EN 60335-2-40 — elektrik tehlikelerini ve soğutucu akışkanla ilgili tehlikeleri kapsayan ev aletleri güvenlik standardı: şarj limitleri, havalandırma, ateşleme kaynağı değerlendirmesi, işaretleme ve talimatlar.
- Ekotasarım ve Enerji Etiketlemesi — performans ve etiket yükümlülükleri, geliştirme raporundaki yerine üretimde kullanılan soğutucu akışkana göre ölçülür.
- Nakliye kuralları — propan UN 1978, Sınıf 2.1 yanıcı gazdır, bu sınıflandırmadan kaynaklanan paketleme talimatı ve belgeleri ile birlikte.
A3 soğutucu akışkanlar için şarj limiti körü körüne uygulanan tek bir sayı değildir. Kapalı alanın hacmine, kurulum yüksekliğine, havalandırmaya ve devrenin kapalı mı yoksa kısmen kapalı mı olduğuna bağlıdır. Alıcılar, etikette yazan şarj ağırlığını değil, hesaplamayı talep etmelidir.
Konsantrasyon aritmetiğini kendiniz yapmak
Propanın alt yanıcılık sınırı havada yaklaşık 38 g/m³'tür. Şarjı oda hacmine bölmek, tam salım, havalandırma ve mükemmel karışım varsayımıyla en kötü durum konsantrasyonunu verir — muhafazakar, ancak kullanışlı bir tarama testidir.
| Şarj | 10 m³ oda | 15 m³ oda | 20 m³ oda | 30 m³ oda |
|---|---|---|---|---|
| 150 g | 15.0 g/m³ (%39 LFL) | 10.0 g/m³ (%26) | 7.5 g/m³ (%20) | 5.0 g/m³ (%13) |
| 200 g | 20.0 g/m³ (%53) | 13.3 g/m³ (%35) | 10.0 g/m³ (%26) | 6.7 g/m³ (%18) |
| 300 g | 30.0 g/m³ (%79) | 20.0 g/m³ (%53) | 15.0 g/m³ (%39) | 10.0 g/m³ (%26) |
Standartın şarjı oda hacmine bağlamasının nedeni budur ve 30 m²'lik bir oturma odası için tasarlanmış 300 g'lık bir ünitenin küçük yatak odalarına satılan 200 g'lık bir üniteden farklı bir güvenlik durumu olmasının nedeni budur. Ayrıca kullanım kılavuzunun minimum oda boyutunu belirtmesinin ve bu ifadenin pazarlama metni yerine bir uyumluluk öğesi olmasının nedeni de budur.
3. Varsayılmayacak, Doğrulanacak Güvenlik Özellikleri
| Özellik | Neden Önemli | Nasıl Doğrulanır |
|---|---|---|
| Kapalı soğutucu akışkan devresi | Normal kullanım ve nakliyede sızıntıyı önler | Lehim kalitesi, %100 basınç veya helyum sızıntı testi kayıtları |
| Ateşleme kaynağı değerlendirmesi | Sızıntı bölgesindeki herhangi bir kıvılcım tehlikedir | Standarta göre röle, termostat ve anahtar konumlarını gösteren bileşen listesi |
| Elektrik kutusunun havalandırılması | Biriken gazı seyreltir | Tasarım çizimi ve hava akış yolu incelemesi |
| Yanıcı gaz uyarı etiketi | Gerekli ve servis teknisyenleri tarafından okunur | Etiket düzeni, sembolü ve dili standarda göre |
| Servis ve doldurma prosedürü | Güvensiz saha onarımını önler | Servis kılavuzunda, hedef dilde yazılı prosedür |
| Nakliye sınıflandırması | Navlun maliyetini ve liman kabulünü etkiler | UN numarası, paketleme talimatı ve tehlikeli madde beyannamesi |
4. Şarj Kontrolü ve Performans Takasları
Şarj ağırlığı fabrikada birkaç gram içinde kontrol edilmelidir ve bu bir tasarım özelliği yerine bir üretim disiplinidir. %5'lik bir eksik şarj tipik olarak kapasitenin %2-5'ine mal olur ve deşarj sıcaklığını yükseltir, bu da ünitenin en çok çalıştığı sıcak pazarlarda kompresör ömrünü kısaltır. %5'lik bir fazla şarj, yoğuşma basıncını yükseltir, giriş gücünü artırır ve tasarımı ilk etapta uyumlu hale getiren güvenlik marjını yer. Doldurma yöntemini sorun: birim başına kaydedilmiş ağırlığa sahip kalibre edilmiş bir terazi, denetimde ayakta kalan tek cevaptır.
Lansmandan önce satış ekibiyle iki performans beklentisi belirlenmelidir. Birincisi, R290 üniteleri yüksek ortam sıcaklıklarında güçlüdür, ancak 9.000 BTU ile 14.000 BTU'luk bir model arasındaki kapasite adımı bir firmware ayarı değil, bir şasi değişikliğidir. İkincisi, daha büyük deplasmanlı bir R290 kompresöründen gelen gürültü düşük frekansta daha yüksek olabilir ve yatak odası odaklı kanallar bunu fark eder. Bunlardan hiçbiri kusur değildir; her ikisi de veri sayfasında görünmesi gereken, incelemelerde ortaya çıkan değil, spesifikasyon seçimleridir.
5. Siparişle Birlikte Gitmesi Gereken Belgeler
- Tam olarak model ailesi için EN 60335-2-40'a göre güvenlik test raporu, soğutucu akışkan ve şarj ağırlığını belirten.
- Her model için şarj limiti hesaplaması, kullanım kılavuzunda ve etikette belirtilen minimum oda boyutu ile birlikte.
- EN 14511'e göre performans raporu ve enerji etiketi ile ürün bilgi formunun arkasındaki veriler.
- Seri numarasıyla izlenebilir sızıntı testi kayıtları ve fabrikanın doldurma alanı prosedürü.
- Rezervasyon yapılmadan önce nakliyeci ile anlaşılan UN 1978 için tehlikeli madde belgeleri.
- Hedef pazarın dilinde geri kazanma, lehimleme ve yeniden doldurma prosedürünü içeren servis kılavuzu.
Alıcı birkaç R290 tedarikçisini karşılaştırıyorsa, belgeler ayırt edici unsurdur. Aynı kapasiteye, aynı şarja ve aynı etikete sahip iki ünite, çok farklı güvenlik dosyalarında yer alabilir ve bunlardan yalnızca biri bir perakendecinin uyumluluk incelemesini veya bir gümrük sorgusunu geçecektir.
Aralığın nasıl yapılandırıldığına dair referans olarak, R290 9.000 BTU soğutma-sadece modeli kategorinin küçük şarj ucunu temsil eder, kendiliğinden temizlemeli 1.350 W'lık 12.000 BTU R290 soğutma/ısıtma ünitesi hacim bandında yer alır ve 14.000 BTU R290 soğutma ve ısıtma modeli şarj limiti hesaplamasının belirleyici belge haline geldiği daha büyük odaları kapsar.
6. Sonraki Adım: Teknik Dosyalar ve Toplu Fiyat Teklifi
R290 bir pazarlama etiketi değildir; lehimleme istasyonundan servis teknisyeninin alet çantasına kadar uzanan bir mühendislik taahhüdüdür. Tüm zinciri doğrulayan alıcılar, uyumlu, verimli bir ürün ve istikrarlı soğutucu akışkan tedariki elde eder. Yalnızca bir sertifikayı kabul eden alıcılar riski miras alır.
Değerlendirme için teknik paketi sağlayabiliriz — veri sayfaları, boyut çizimleri, model başına şarj ağırlığı, test standardı listesi ve hedef pazarınız için belge indeksi — ve MOQ'unuza, ambalajınıza ve fiş spesifikasyonunuza göre toplu hacimler için fiyat teklifi verebiliriz. Ticari şartlar, fiyat teklifinde proje bazında teyit edilir.
Hedef pazarınızı, model kısa listenizi ve beklenen hacminizi gönderin ve teknik dosyayı ve kendi uyumluluk incelemenize tabi tutabileceğiniz bir fiyat teklifini size geri göndereceğiz.