R290 Przenośne klimatyzatory: Bezpieczeństwo, wydajność i co europejscy nabywcy muszą sprawdzić przed zamówieniem
2026/10/21
Przenośne klimatyzatory R290: Co europejscy nabywcy muszą zweryfikować przed złożeniem zamówienia
Propan, R290, przesunął się z niszowej alternatywy do domyślnego czynnika chłodniczego dla przenośnych klimatyzatorów sprzedawanych w Europie. Powody są zarówno regulacyjne, jak i techniczne: potencjał tworzenia efektu cieplarnianego wynoszący 3 w porównaniu do 2 088 dla R410A, brak narażenia na kwotę F-gaz, oraz lepsza wydajność w systemie z małym napełnieniem. Konsekwencją jest to, że europejscy nabywcy poświęcają teraz więcej czasu na ocenę dokumentacji bezpieczeństwa niż na spory o wydajność.
Ta zmiana nie jest kosmetyczna. Czynnik chłodniczy A3 zmienia konstrukcję skrzynki elektrycznej, treść etykiety, procedurę napełniania w fabryce i sposób transportu jednostki drogą morską. Niniejszy artykuł przedstawia, co się zmienia, wraz z liczbami stojącymi za każdym wymogiem.
1. Dlaczego R290 wygrywa na papierze
| Właściwość | R290 | R410A | R32 |
|---|---|---|---|
| GWP (AR4 / AR5) | 3 | 2 088 | 675 |
| Klasa bezpieczeństwa (ISO 817) | A3, łatwopalny | A1 | A2L, lekko łatwopalny |
| Narażenie na kwotę F-gaz w UE | Brak | Wysokie | Umiarkowane |
| Typowe napełnienie w jednostce przenośnej | 150–300 g | 500–800 g | 450–650 g |
| Temperatura krytyczna | ~96°C | ~71°C | ~78°C |
| Poślizg temperaturowy | 0 K (czysty płyn) | ~0,1 K | ~0,1 K |
| Wydajność w małych systemach | Doskonała | Podstawa | Dobra |
Temperatura krytyczna wyjaśnia zachowanie w wysokich temperaturach otoczenia. Ponieważ R290 pozostaje poniżej swojego punktu krytycznego w temperaturach kondensacji, które pchają R410A na skraj jego zakresu, wydajność utrzymuje się lepiej w upalny dzień 46°C, a ciśnienie wylotowe pozostaje niższe. Zerowy poślizg jest zaletą serwisową: wyciek nie frakcjonuje napełnienia, więc pozostały czynnik chłodniczy zachowuje swój skład. Prawidłowa procedura naprawy to nadal odzysk i pełne ponowne napełnienie wagowo, nigdy uzupełnianie.
Przeciwwagą jest wydajność objętościowa. R290 przenosi mniej ciepła na metr sześcienny gazu ssącego niż R410A, więc do tej samej pracy potrzebna jest sprężarka o większej pojemności skokowej. Przenośne jednostki R290 nie są zatem bezpośrednimi zamiennikami podwozia R410A; zmienia się rozmiar sprężarki, kapilary lub EXV oraz obwód cewki.
2. Ramy regulacyjne
- Rozporządzenie F-gaz (UE) 2024/573 — reguluje stopniowe wycofywanie wodorofluorowęglowodorów. Urządzenia wykorzystujące naturalne czynniki chłodnicze pozostają poza mechanizmem kwotowym, co zapewnia stabilność dostępności i cen w miarę zaostrzania się podaży HFC.
- EN 60335-2-40 — norma bezpieczeństwa urządzeń gospodarstwa domowego obejmująca zagrożenia elektryczne i związane z czynnikiem chłodniczym: limity napełnienia, wentylacja, ocena źródeł zapłonu, oznakowanie i instrukcje.
- Ekoprojekt i etykietowanie energetyczne — obowiązki dotyczące wydajności i etykietowania, mierzone na podstawie czynnika chłodniczego faktycznie użytego w produkcji, a nie tego z raportu rozwojowego.
- Przepisy transportowe — propan to UN 1978, gaz łatwopalny klasy 2.1, z instrukcją pakowania i dokumentacją wynikającą z tej klasyfikacji.
Limit napełnienia dla czynników chłodniczych A3 nie jest pojedynczą liczbą stosowaną bezkrytycznie. Zależy on od zajmowanej przestrzeni, wysokości instalacji, wentylacji i tego, czy obwód jest szczelny, czy częściowo szczelny. Nabywcy powinni wymagać obliczeń, a nie tylko wagi napełnienia wydrukowanej na etykiecie.
Samodzielne wykonanie obliczeń stężenia
Dolna granica łatwopalności propanu wynosi około 38 g/m³ w powietrzu. Podzielenie napełnienia przez objętość pomieszczenia daje najgorszy przypadek stężenia przy założeniu całkowitego uwolnienia, braku wentylacji i doskonałego mieszania — konserwatywne, ale użyteczne badanie przesiewowe.
| Napełnienie | Pomieszczenie 10 m³ | Pomieszczenie 15 m³ | Pomieszczenie 20 m³ | Pomieszczenie 30 m³ |
|---|---|---|---|---|
| 150 g | 15,0 g/m³ (39% LFL) | 10,0 g/m³ (26%) | 7,5 g/m³ (20%) | 5,0 g/m³ (13%) |
| 200 g | 20,0 g/m³ (53%) | 13,3 g/m³ (35%) | 10,0 g/m³ (26%) | 6,7 g/m³ (18%) |
| 300 g | 30,0 g/m³ (79%) | 20,0 g/m³ (53%) | 15,0 g/m³ (39%) | 10,0 g/m³ (26%) |
Dlatego norma wiąże napełnienie z objętością pomieszczenia i dlatego jednostka 300 g przeznaczona do salonu o powierzchni 30 m² stanowi inny przypadek bezpieczeństwa niż jednostka 200 g sprzedawana do małych sypialni. Dlatego też instrukcja musi podawać minimalną wielkość pomieszczenia, a to stwierdzenie jest elementem zgodności, a nie tekstem marketingowym.
3. Funkcje bezpieczeństwa do weryfikacji, a nie zakładania
| Funkcja | Dlaczego jest ważna | Jak zweryfikować |
|---|---|---|
| Szczelny obwód czynnika chłodniczego | Zapobiega wyciekom podczas normalnego użytkowania i transportu | Jakość lutowania, zapisy z 100% testu ciśnieniowego lub helu |
| Ocena źródeł zapłonu | Każda iskra w strefie wycieku stanowi zagrożenie | Lista komponentów pokazująca pozycje przekaźnika, termostatu i przełącznika zgodnie z normą |
| Wentylacja skrzynki elektrycznej | Rozcieńcza nagromadzony gaz | Rysunek projektowy i przegląd ścieżki przepływu powietrza |
| Etykieta ostrzegawcza o gazie łatwopalnym | Wymagana i czytana przez techników serwisowych | Układ etykiety, symbol i język zgodnie z normą |
| Procedura serwisowa i napełniania | Zapobiega niebezpiecznym naprawom w terenie | Pisana procedura w instrukcji serwisowej, w języku docelowym |
| Klasyfikacja transportowa | Wpływa na koszt frachtu i akceptację w porcie | Numer UN, instrukcja pakowania i deklaracja towarów niebezpiecznych |
4. Kontrola napełnienia i kompromisy wydajnościowe
Waga napełnienia musi być kontrolowana z dokładnością do kilku gramów w fabryce, a jest to dyscyplina produkcyjna, a nie cecha projektowa. 5% niedopełnienie zazwyczaj kosztuje 2–5% wydajności i podnosi temperaturę wylotową, co skraca żywotność sprężarki na rynkach, gdzie jednostka pracuje najintensywniej. 5% nadpełnienie podnosi ciśnienie kondensacji, zwiększa moc wejściową i zjada margines bezpieczeństwa, który pierwotnie zapewniał zgodność projektu. Poproś o metodę napełniania: skalibrowana waga z zarejestrowaną wagą na jednostkę to jedyna odpowiedź, która przetrwa audyt.
Dwie oczekiwania dotyczące wydajności powinny zostać ustalone z zespołem sprzedaży przed wprowadzeniem na rynek. Po pierwsze, jednostki R290 są mocne w wysokich temperaturach otoczenia, ale krok wydajności między modelem 9 000 BTU a 14 000 BTU to zmiana podwozia, a nie ustawienie oprogramowania. Po drugie, hałas z sprężarki R290 o większej pojemności skokowej może być wyższy na niskich częstotliwościach, a kanały skierowane do sypialni to zauważają. Żadne z nich nie jest wadą; oba są wyborami specyfikacji, które powinny pojawić się w karcie katalogowej, a nie w recenzjach.
5. Dokumenty, które muszą podróżować z zamówieniem
- Raport z testów bezpieczeństwa zgodnie z normą EN 60335-2-40 dla dokładnej rodziny modeli, z podaniem czynnika chłodniczego i wagi napełnienia.
- Obliczenie limitu napełnienia dla każdego modelu, z minimalną wielkością pomieszczenia podaną w instrukcji i na etykiecie.
- Raport wydajności zgodnie z normą EN 14511, plus dane stojące za etykietą energetyczną i kartą produktu.
- Zapisy z testów szczelności możliwe do prześledzenia według numeru seryjnego oraz procedura obszaru napełniania fabryki.
- Dokumentacja towarów niebezpiecznych dla UN 1978, uzgodniona z spedytorem przed dokonaniem rezerwacji.
- Instrukcja serwisowa z procedurą odzysku, lutowania i ponownego napełniania, w języku rynku docelowego.
Tam, gdzie nabywca porównuje kilku dostawców R290, dokumenty są czynnikiem różnicującym. Dwie jednostki o tej samej wydajności, tym samym napełnieniu i tej samej etykiecie mogą mieć bardzo różne pliki bezpieczeństwa, a tylko jedna z nich przetrwa przegląd zgodności sprzedawcy lub zapytanie celne.
Dla odniesienia, jak zorganizowana jest oferta, model R290 9 000 BTU tylko chłodzący reprezentuje koniec kategorii z małym napełnieniem, jednostka R290 12 000 BTU chłodząco-grzewcza o mocy 1 350 W z funkcją samooczyszczania znajduje się w paśmie objętości, a model R290 14 000 BTU chłodząco-grzewczy obejmuje większe pomieszczenia, gdzie obliczenie limitu napełnienia staje się dokumentem decydującym.
6. Następny krok: pliki techniczne i wycena hurtowa
R290 to nie etykieta marketingowa; to zobowiązanie inżynieryjne, które biegnie od stacji lutowniczej do zestawu narzędzi technika serwisowego. Nabywcy, którzy zweryfikują cały łańcuch, otrzymują zgodny, wydajny produkt ze stabilnym dostarczaniem czynnika chłodniczego. Nabywcy, którzy akceptują tylko certyfikat, dziedziczą ryzyko.
Możemy dostarczyć pakiet techniczny do oceny — karty katalogowe, rysunki wymiarowe, wagę napełnienia na model, listę norm testowych i indeks dokumentów dla Twojego rynku docelowego — i wycenić wolumeny hurtowe w oparciu o Twoje MOQ, opakowanie i specyfikację wtyczki. Warunki handlowe są potwierdzane dla każdego projektu w wycenie.
Wyślij swój rynek docelowy, listę wybranych modeli i oczekiwaną objętość a my zwrócimy plik techniczny i wycenę, którą możesz poddać własnemu przeglądowi zgodności.