R290 تهویه مطبوع های قابل حمل: ایمنی، عملکرد و آنچه خریداران اروپایی باید قبل از سفارش بررسی کنند
2026/10/21
کولرهای گازی قابل حمل R290: آنچه خریداران اروپایی باید قبل از سفارش بررسی کنند
پروپان، R290، از یک جایگزین خاص به مبرد پیشفرض برای کولرهای گازی قابل حمل فروخته شده در اروپا تبدیل شده است. دلایل آن هم نظارتی و هم فنی هستند: پتانسیل گرمایش جهانی 3 در مقابل 2,088 برای R410A، عدم قرار گرفتن در معرض سهمیه گازهای فلورینه، و کارایی بهتر در یک سیستم با شارژ کم. نتیجه این است که خریداران اروپایی اکنون زمان بیشتری را صرف ارزیابی مستندات ایمنی میکنند تا بحث در مورد ظرفیت.
این تغییر ظاهری نیست. یک مبرد A3 طراحی جعبه الکتریکی، متن روی برچسب، رویه شارژ در کارخانه و نحوه حمل و نقل واحد از طریق دریا را تغییر میدهد. این مقاله به بررسی تغییرات و اعداد پشت هر الزام میپردازد.
1. چرا R290 در تئوری برنده است
| ویژگی | R290 | R410A | R32 |
|---|---|---|---|
| GWP (AR4 / AR5) | 3 | 2,088 | 675 |
| کلاس ایمنی (ISO 817) | A3، قابل اشتعال | A1 | A2L، با اشتعال کم |
| قرار گرفتن در معرض سهمیه گازهای فلورینه در اتحادیه اروپا | هیچ | بالا | متوسط |
| شارژ معمول در یک واحد قابل حمل | 150-300 گرم | 500-800 گرم | 450-650 گرم |
| دمای بحرانی | ~96 درجه سانتیگراد | ~71 درجه سانتیگراد | ~78 درجه سانتیگراد |
| لغزش دما | 0 کلوین (مایع خالص) | ~0.1 کلوین | ~0.1 کلوین |
| کارایی در سیستمهای کوچک | عالی | پایه | خوب |
دمای بحرانی رفتار در دمای بالا را توضیح میدهد. از آنجایی که R290 در دماهای کندانس که R410A را به لبه محدوده خود میرساند، زیر نقطه بحرانی خود باقی میماند، ظرفیت در بعدازظهر 46 درجه سانتیگراد بهتر حفظ میشود و فشار تخلیه پایینتر میماند. لغزش صفر یک مزیت خدماتی است: نشتی باعث جداسازی شارژ نمیشود، بنابراین مبرد باقیمانده ترکیب خود را حفظ میکند. رویه تعمیر صحیح همچنان بازیابی و شارژ کامل بر اساس وزن است، هرگز پر کردن نیست.
وزنه تعادل ظرفیت حجمی است. R290 در هر متر مکعب گاز مکش نسبت به R410A گرمای کمتری را منتقل میکند، بنابراین برای همان وظیفه به کمپرسوری با جابجایی بیشتر نیاز است. بنابراین، واحدهای قابل حمل R290 تبدیل مستقیم شاسی R410A نیستند؛ کمپرسور، اندازه لوله مویین یا EXV و مدار کویل همگی تغییر میکنند.
2. چارچوب نظارتی
- مقررات گازهای فلورینه (اتحادیه اروپا) 2024/573 — مقررات کاهش تدریجی هیدروفلوروکربنها را تنظیم میکند. تجهیزات با مبردهای طبیعی خارج از مکانیزم سهمیه قرار میگیرند که هم در دسترس بودن و هم ثبات قیمت را با سفت شدن عرضه HFC حفظ میکند.
- EN 60335-2-40 — استاندارد ایمنی لوازم خانگی که خطرات الکتریکی و خطرات مربوط به مبرد را پوشش میدهد: محدودیت شارژ، تهویه، ارزیابی منبع احتراق، علامتگذاری و دستورالعملها.
- طراحی زیستمحیطی و برچسبگذاری انرژی — تعهدات عملکرد و برچسب، اندازهگیری شده بر اساس مبرد مورد استفاده در تولید به جای مبرد در گزارش توسعه.
- قوانین حمل و نقل — پروپان UN 1978، گاز قابل اشتعال کلاس 2.1 است، با دستورالعمل بستهبندی و مستنداتی که از این طبقهبندی ناشی میشود.
محدودیت شارژ برای مبردهای A3 یک عدد واحد نیست که کورکورانه اعمال شود. این به فضای اشغال شده، ارتفاع نصب، تهویه و اینکه آیا مدار مهر و موم شده یا نیمه مهر و موم شده است بستگی دارد. خریداران باید محاسبه را مطالبه کنند، نه فقط وزن شارژ چاپ شده روی برچسب.
انجام محاسبات غلظت توسط خودتان
حد پایین اشتعال پروپان حدود 38 گرم در متر مکعب در هوا است. تقسیم شارژ بر حجم اتاق، غلظت بدترین حالت را با فرض انتشار کامل، عدم تهویه و اختلاط کامل میدهد — محافظهکارانه، اما یک آزمون غربالگری مفید.
| شارژ | اتاق 10 متر مکعبی | اتاق 15 متر مکعبی | اتاق 20 متر مکعبی | اتاق 30 متر مکعبی |
|---|---|---|---|---|
| 150 گرم | 15.0 گرم بر متر مکعب (39% LFL) | 10.0 گرم بر متر مکعب (26%) | 7.5 گرم بر متر مکعب (20%) | 5.0 گرم بر متر مکعب (13%) |
| 200 گرم | 20.0 گرم بر متر مکعب (53%) | 13.3 گرم بر متر مکعب (35%) | 10.0 گرم بر متر مکعب (26%) | 6.7 گرم بر متر مکعب (18%) |
| 300 گرم | 30.0 گرم بر متر مکعب (79%) | 20.0 گرم بر متر مکعب (53%) | 15.0 گرم بر متر مکعب (39%) | 10.0 گرم بر متر مکعب (26%) |
این دلیل این است که استاندارد شارژ را به حجم اتاق گره میزند و چرا یک واحد 300 گرمی که برای یک اتاق نشیمن 30 متر مربعی در نظر گرفته شده است، مورد ایمنی متفاوتی نسبت به یک واحد 200 گرمی است که در اتاق خوابهای کوچک فروخته میشود. همچنین دلیل این است که دفترچه راهنما باید حداقل اندازه اتاق را بیان کند، و چرا این بیان یک مورد انطباق است تا متن بازاریابی.
3. ویژگیهای ایمنی که باید تأیید شوند، نه فرض شوند
| ویژگی | چرا اهمیت دارد | چگونه تأیید کنیم |
|---|---|---|
| مدار مبرد مهر و موم شده | از نشت در استفاده عادی و حمل و نقل جلوگیری میکند | کیفیت لحیمکاری، سوابق تست فشار 100% یا تست نشتی هلیوم |
| ارزیابی منبع احتراق | هر جرقه در منطقه نشتی خطرناک است | لیست قطعات نشان دهنده موقعیت رله، ترموستات و سوئیچ در برابر استاندارد |
| تهویه جعبه الکتریکی | هر گاز انباشته شده را رقیق میکند | طراحی و بررسی مسیر جریان هوا |
| برچسب هشدار گاز قابل اشتعال | الزامی است و توسط تکنسینهای خدمات خوانده میشود | چیدمان برچسب، نماد و زبان مطابق با استاندارد |
| رویه سرویس و شارژ | از تعمیرات ناامن در محل جلوگیری میکند | رویه کتبی در دفترچه راهنمای خدمات، به زبان مقصد |
| طبقهبندی حمل و نقل | بر هزینه حمل و نقل و پذیرش در بندر تأثیر میگذارد | شماره UN، دستورالعمل بستهبندی و اعلامیه کالاهای خطرناک |
4. کنترل شارژ و مصالحه عملکرد
وزن شارژ باید در کارخانه در حد چند گرم کنترل شود و این یک نظم تولیدی است تا یک ویژگی طراحی. شارژ کم 5% معمولاً 2-5% ظرفیت را از دست میدهد و دمای تخلیه را افزایش میدهد که عمر کمپرسور را دقیقاً در بازارهای داغی که واحد بیشترین کار را انجام میدهد، کوتاه میکند. شارژ بیش از حد 5% فشار کندانس را افزایش میدهد، توان ورودی را افزایش میدهد و حاشیه ایمنی را که در وهله اول طراحی را مطابق کرده بود، از بین میبرد. روش شارژ را بپرسید: یک ترازوی کالیبره شده با وزن ثبت شده برای هر واحد تنها پاسخی است که در حسابرسی دوام میآورد.
دو انتظار عملکرد باید قبل از راهاندازی با تیم فروش تعیین شود. اول، واحدهای R290 در دمای بالا قوی هستند، اما گام ظرفیت بین مدل 9,000 BTU و 14,000 BTU یک تغییر شاسی است، نه یک تنظیم نرمافزاری. دوم، نویز از کمپرسور R290 با جابجایی بیشتر میتواند در فرکانس پایینتر باشد، و کانالهای مبتنی بر اتاق خواب متوجه آن میشوند. هیچکدام نقص نیستند؛ هر دو انتخاب مشخصات هستند که باید در برگه داده ظاهر شوند تا در بررسیها نمایان شوند.
5. اسنادی که باید همراه با سفارش ارسال شوند
- گزارش تست ایمنی مطابق با EN 60335-2-40 برای خانواده مدل دقیق، با ذکر نام مبرد و وزن شارژ.
- محاسبه حد شارژ برای هر مدل، با حداقل اندازه اتاق ذکر شده در دفترچه راهنما و روی برچسب.
- گزارش عملکرد مطابق با EN 14511، به علاوه دادههای پشت برچسب انرژی و برگه محصول.
- سوابق تست نشتی قابل ردیابی بر اساس شماره سریال، و رویه منطقه شارژ کارخانه.
- مستندات کالاهای خطرناک برای UN 1978، که قبل از انجام رزرو با فورواردر توافق شده است.
- دفترچه راهنمای خدمات با رویه بازیابی، لحیمکاری و شارژ مجدد، به زبان بازار مقصد.
جایی که خریدار در حال مقایسه چندین تامین کننده R290 است، اسناد متمایز کننده هستند. دو واحد با ظرفیت یکسان، شارژ یکسان و برچسب یکسان میتوانند پروندههای ایمنی بسیار متفاوتی داشته باشند، و تنها یکی از آنها از بررسی انطباق خردهفروش یا پرس و جو گمرکی جان سالم به در خواهد برد.
برای ارجاع به نحوه ساختاردهی محدوده، مدل خنککننده فقط R290 9,000 BTU نشان دهنده انتهای شارژ کم این دسته است، واحد خنککننده/گرمایشی R290 12,000 BTU با توان 1,350 وات و خود تمیز شونده در باند حجمی قرار میگیرد، و مدل خنککننده و گرمایشی R290 14,000 BTU اتاقهای بزرگتر را پوشش میدهد که در آن محاسبه حد شارژ به سند تعیین کننده تبدیل میشود.
6. گام بعدی: فایلهای فنی و قیمتگذاری عمده
R290 یک برچسب بازاریابی نیست؛ بلکه یک تعهد مهندسی است که از ایستگاه لحیمکاری تا جعبه ابزار تکنسین خدمات ادامه دارد. خریدارانی که کل زنجیره را تأیید میکنند، محصولی مطابق و کارآمد با عرضه مبرد پایدار دریافت میکنند. خریدارانی که فقط یک گواهی را میپذیرند، ریسک را به ارث میبرند.
ما میتوانیم بسته فنی را برای ارزیابی ارائه دهیم — برگههای داده، نقشههای ابعادی، وزن شارژ برای هر مدل، لیست استاندارد تست و فهرست اسناد برای بازار مقصد شما — و حجم عمده را در برابر MOQ، بستهبندی و مشخصات دوشاخه شما قیمتگذاری کنیم. شرایط تجاری در هر پروژه در قیمتگذاری تأیید میشود.
بازار هدف، لیست مدلهای انتخابی و حجم مورد انتظار خود را ارسال کنید و ما فایل فنی و قیمتگذاری را که میتوانید از طریق بررسی انطباق خودتان انجام دهید، برمیگردانیم.